69 dag lis sagen wy eenige kleine eylanden int Westen van ons, waervan ons 't eene een opening ofte ingang vertoonde die niet seer wijt scheen, rnaekte daer de ingang van Grande af. Stuurde (er) W.t.Z. na toe, passeerde eenige bewasse klippen die niet verre van de wal afleggen, badde de diepte van 22, 18 vaem schulpgront. Tegen den avont stilletjens, co- men met den duyster ondert eylanddat wy voor Grande aan zagen omtrent een zandbayniet ver van den ingang op 7lji vaem water ten anker, santgront, snagts stilletjens. 14 November. Yrydag smorgens stilletjenssette met den dagh onse vaer- tuygen uyt; den commandeur zijn cbaloep gingh na de wal om een van sijn volkdie snagts gestorve was in de zandbay te begraven. Quam naer verregte sake weder aan boordbrengen een Portugees mededie ons onderregte dat eyland Porquis J) was en de ingangdaer wy voor lageneen dooTtogt te zijn om naer (StSebastiaen te gaenwelke wy over dit eyland vol gens zijn seggen konde zien. Ik ging in de chaloep en be- peylde den ingang, bevond in de midden 19 a 20 vaem water, seer steyl en schoon aan de kantenniet wyder dan een kabel lengte. Wy namen de Portugees tot loods om ons naer Sebas tiaen te brengen. Dewijl wy berust Grande al gepasseert waren, 't welk door de nevelagtige lugt was toegekomenverstonde ook van de loosdat de bergbdaer de spits hem als een kerk vertoont, op EUeé 2) Grande is, welke aen de binnenkant is leggende van dat eyland en dat desselfs ingang zeer nauw is en zeer quaet te kennen. Cregen een moye Oostelijke coelte en gingen omtrent ten elf uuren onder zeylquamen door de engte van Porquis zeer gemackelijk, want wy kregen soodra als wy daerdoor warenstilte. Boegseerde en ro(e)yde met kragt om boven eenige eylanden te komen die wy aan ly hadden, kregen wederom een kleyn lughtien. De coers ZW, Ilhas dos Porcos. Ilha.

Archief | 1911 | | pagina 119