81 en verheyt Z.W.t.Z. 22 myleu. Naer de middagh stijf mars- zeyls, zeylde door een streek getroubeleert water, sustineerde bet de uitwerping van Rio de la plata te zijn. Soude het loot geworpen hebbenmaar door de veelheyt van zeylendie we (by) hadden in te nemen (en om) dat we een groote dis tantie agter ons geseldschap waaren, soo is sulkx niet volbragt. Tegen den avont afnemende coelte. Naer sonsondergang wiert de lugt heel onstuymigh en begon meteen soo geweldig te blixemen, dat geheel 't firmament continueel in vier stond. Zagte regen, namen onse lyzeylen in. Ten tien uuren nam de wint sterk aan met sware slagregenvreeselijke donder en blixem. Kregen omtrent ten twaalf uuren de wint met een berst van voren, soo geweldig k rag tigdat we vreesden om te wayenwaerdoor met het lossmyten van de marsschooten sonder dat het marszeyl gestreken was, 't zelve uyt de lyken sloeg en kregen het eyndelijk sonder meerder schade vast. Borgen verder de andere zeylen en lieten het voor de bezaan oostwaars dryven. Het donderde en blixemde soo swaer onder deze travaadals oyt menschen gesien konnen hebben. De zee liep geweldig (h)ol tegen malkanderen aan, waardoor ons schip geweldig arbeyde. Cregen een zee by de bacboord galery op, die het halfdeck met water vervulde. De broeking vant roer wierd mede aan stukken geslagen waerdoor wy veel water in de constapelskamer kregen. 12 December. Coer9. Verheit. Gegiste Z. B. Lengte. Verbeterde Z. B. Miswijzing. "Winden. Noordoostering Z.W. 14. 34° 22' 330° 56' 34° 26' 15° Z.Z.O. Werpen op het rif van Rio Martino 23 vaam water fijn Z.O. grauw sant. Z. z.z.w. Z.W. z.z.w. Z.W. N.N.O. N. N.W. W. Z.W. Archief 1911 6

Archief | 1911 | | pagina 131