144 Sondagh smorgens variabel ongestadigh met regen. Sette de zeylen op stootgaarden soude wel met de vlagedie quam gekapt hebbenmaar konde sulkx niet doenomdat de Affricaanse Galey my in de weg lag en bad de wint zooveel aangenomen als dat hy afnam. Soude het evenwel hebben moeten doen en na oogenschijn onze schepen evenwel verloren hebbenmaar Godt begeerde sulkx nietwant by liet de wint met een sware buy met regen in 't N.W. en westelijker schietenwaarop wv met vlijt en moeyte het tuy anker wonden en de zeylen afrukte quam alsoo, Gode zy dank, uyt dit gevaar. Namiddagh onge stadigh met regen en holle zeehadden savons ten 6 uuren 't Paascheyland Z.W.t.W. 6f mijl. Wenden ten 8 uuren om de Z.W. Snagts slappe marszeyls coelte met regen. 13 April. Coers. Verheit. Gegiste Z. B. Lengte. Verbeterde Z. B. Miswijzing. Winden. Noordoostering W. 6. 27° 258° 25' het punt daar we heden Z.W. sullen afvaren. Z.Z.W. Soeken naar 3t kleyn laagh sandigh eyland, 't geen we niet Z.t.W. en vonden. N.N.W. N. Z.Z.W. z. Z.t.W. Maandagh smorgens of snagts styve ongestadigh marszeyls coelte met vogt. Wenden ten 4 uuren om de westmet den dagh variabel. Ten 8 uuren deed den commandeur seyn van ordinaire raad, alwaar we resolutie trocken om oostwaars te sturensoolang dat we 't Paascheyland niet meer van stengh sien conde en als we dan 't kleyn laagh sandigh eylanddaar Dampier 2) van schrijft, niet quame te ontdecken, dat we ge- noeghsaam versekert konde zijndat 't Paascheyland het lant Gereed om bij te zetten. 2) Kapitein Edwaud Davis zag in 1689, afgedreven zijnde, een dergelijk eiland en westelijk daarvan het (denkbeeldig) Zuidlaud (William Dampier., A new voyage round the world, uitg. Londen 1700. Ned. vert. Amst. 1704).

Archief | 1911 | | pagina 194