157 geele rotsen. Van binnen vol zout water, roodat het niet anders als een bewasse strant was. We maakte daar liet Honde- eylant af, schoon we 't westelijker vonden als Schouten schrijft. Hadden 't savons in 't Z.O.t.O., lief weer snagts. 19 Mei. Coers. Verheit. Gegiste Z. B. Lengte. Verbeterde Z. B. Miswijzing. Winden. Noordoosteriug Coers en verheyt tot 't ongeluk. Z.t.W. W.t.N. 9. 15° V 217° 45' W. jDe Affricaanse Galley verongelukt, op strant gezeylt. W.N.W. We gaven dit eylant de naam, daar de hoeker er op gebleven N.W. is, van „'t Schadelijk Eylant" leggende volgens onse zeylagie Z.O. na de caart van Ceulen op de breete en lengte als boven. Z.Z.O. En 't oostelijkste gaven wy de naam van de „Lage Broeder" 2), Z.O. daar we vermeende clapp.erboomen op gesien te hebben. O.Z.O. Donderdagh smorgens of snagts ten half een deed den commandeur seyn. We meenden, dat het seyn van over stuur- boort te dry ven was, gelijk wy dan wende en lieten het alsoo dryven met beantwoordingk van soodanigh seyn als het seynboek is dicterende; waarop we immediaat van de Affri caanse Galley verscheyde nootschoten hoorde doen. Conde niet denken wat hem overcomen was. We hieuwen daarop af na den commandeurdie my seyde dat hy geloofdedat de Affricaanse Galley op strant sat en dat hy selfs veel gevaar had geleden, om daar mede op te seylen en dat het land zeer laagh lagh gelijk wy ook selfs kort daarna zagen. Sette daarop mijn sloep en boot uyt, die wy, met 't stopanker, zware kabeltouw, paardelijn en wel bemant, na de Affricaanse Galley te hulp sonde, offer eenige occasie moghte wesenom af te halen. Hielden 't met de marszeyls en foktot dagli toeaf en aan wanneer wy ons seer na aan strant bevonden en hadden een ander eylant in 't O.N.O. van ons, leggende elleboogswyse oostwaars van 'tland, waar de hoeker op zat, met een moye openingh noordwaars tussen beyden. Wenden aanstons zuyd- Oera of Takapoto. Teokea of Takaroa.

Archief | 1911 | | pagina 207