160 gesondene met een brief van Roosendaal terugquamen, welke was inhoudendedat de hoeker den 19e deser was gebor sten en de sloep op de wal stond en dat mijn booth, voor een werp, sonder volk lagh dryvende, daar niemant na toe wouw wegens de sware brandinghsoodat er weynigh appa- rentie was om deselve te behouden of de wint moest schielijk veranderen; alsmede dat mijn sloep 't onderste boven was ge slagen, zijnde daarmede een man door verongelukt, zijnde een jongh kerel, genaamt Pieter Jonasse van Tonninge heb bende een weynigh fictualie geborgen, die niet verder dan 15 of 16 dagen voor 't volk dat hy by hem hadde, souw konnen strecken, 't welke nogh meest nat was; hebbende eenige mannen uytgesonden of er nieuwers geen occasie sou zijn om de sloep over lant te halenmaar hadde daar geen rapport vandewijl dit eylant van binnen mede vol waters was, gelijk als ons soogenaamde Honde-eylant, en dat men daar gemakkelijk met booten en sloepen in varen con en alsoo 't volk eenige goe deren quame te bergenom aan de westcant van 't eylant te brengen. De uytgesondene rapporteerde my, dat sy in 't terug- keeren eenige indiaanse woningen hadden ontmoetdaar sy niet anders in vonden dan (h)outskolen en eenige clapper- doptjens, waaruyt we vaststelden dat dese eylanden bewoont wieren't geen met de rookdie we drie malen in 't N.W. hadden sien opgaan, bevestigt wiert en te meer omdat sy op verscheyde plaatsen vers water en eenige wilde boomenvrughten hadden gesien, daaT sy geen gelykenis van geven conde, als mede dat sy binnenslans veel vis hadden gesien van differente soorten. Snagts styve marszeyls coelte. Lieten het tot 11 uuren om de zuyd leggenwanneer we tegenbraste en dryven lieten, hebbende marszeyls coelte. 22 Mei. Winden. 't Schadelijk Eylant middags O.V2Z. 3 a 4 mylen. Z.O.t.Z. Z.Z.O. Tunning (Sleeswijk).

Archief | 1911 | | pagina 210