172 of 25 inwoonders op een hoogte staan, die ons volk wesen, dat se terugh soude gaan en haar niet te naderenmaar de onse daarentegen tragte de visite voort te setten alsmede of sy by haar woninge ook pluymgedierte of runtvee hadden, waarop sy onverwagt door de inwoonders met groote steenen, die sy van boven neder dede rollenwierden begroetwaardoor de onse groot gevaar uytstonden om haar leven te verliezen. Re tireerde daarop uyt de pad in 't bos en gaven op de quaa- daardige vuur, waarvan sy der 8 ofte negen dede tuymelen en resterende, siende, dat hun broeders door ons geweer gevelt werdenbegonnen soo sterk met steenen te werpen ofte laten rollen, gelijk de hagel van den hemel valt, waardoor de onse door groot gevaar door 't bos na strant vlughte, hebbende twee lighte gequeste bekomen en een steekgeweer agtergelaten quamen alsoo tegen den avont aan boort, brengende eenige sakken met groene blaatjens en 4 cokernoten medezijnde alle het gene zy met deze lanttogt geconquesteert hadden. Zy hadden aldaar geen ander gevogelte gesien als papagayen en tortelduyvendie der in overvloet schenen te zijn. Nu dewyle op dit eylant nevens alle anderedie wy op die wyse ontdekt hadden, wy geen levensmiddelen, water ofte ankergront ge vonden hadden en de expeditie nuw ter tyt komt te chercheren ofte eyndigen, soo vont den commandeur goet, om extra-ordi naire raat te houden. Namen eyndelijk na rype overweginge met eenparigheyt van stemmen resolutie om over Oost-Indiën naar huys toe te varendewijl het ons onmogelijk was om met sooveel siekenweynigh waterbedurve fictalietegen den zuydoostenwint Caap Hoorn om te varen en dat we van nu af west soude sturen, totdat we 16 graden in lengte verandert zijn en van daar W.N.W. tot op de breete van 3 graden en van daar by nader resolutie. Snagts helder weer met marszeyls coelte. N.B. Dit eylant was door de heer Roggeveen de naam van 't eylant van V-erquikkinge gegeven. i) Ces9eeren.

Archief | 1911 | | pagina 222