179 van den ander en de inwoonders quamen ook op sy van onse schepen met haar cano's, hebbende niet anders als eenige klappers en 4 a 5 vliegende vissendat ik van haar nevens een kleyn mattien voor 4 5 5 reesten glasende coralen ruylde. Ik sogt eenige in 't schip te hebbenmaar sy wilde niet over komen. Haar cano's waren zeer net en snel gemaaktwant toen wy vertrockeu, zeylden wy met een marszeyls coelte voor de wint en zy conde ons met drie paddels gemakkelijk op schepen J). De commandeur gaf dit lant de naam van Bou- manseylant, die wy dan voortaan alsoo ook noemen zullen. Hadden met sonsondergangh deselve in 't N.N.O. 21 mijl. Snagts marszeyls coelte, sterreligt weer. 15 Juni. Coers. Verheit. Gegiste Z. B. Lengte. Verbeterde Z. B. Miswijzing. Winden. Noordoostering W.t.N.'/ïN. 24. 13° 57' 191° 30' 13° 57' 5° O. Int gesigt van de eylanden Tienhoveu en Groeningen 2) al- O.N.O. tans door ons soo genaanit. O.Z.O. Maandagh smorgens of snagts marszeyls coelte. Ontdeckte met den dagh een tamelijk hoogh dubbel bergsgtigh eylant in 't Z.W. van ons. We zeylden met een W.N.W. coers daarby langts, op de distantie van 7 5 8 mylen. We conden toen Boumanseylant gemakkelijk van de compagne 3) sien. Ik waghte den commandeur in om met hem te sprekengelijk we dan in 't vervolgh deden en stelde hem voor, vraagswyze, of het niet noodigh was(terwijl) dit eylant ten minste wel een graat langh sijnde, om hetselve aan te doen; dat er na mijn dunken wel ankergront soude zijn en mogentiijk wel eenige verversinge te bekomen waren, maar creeg tot autwoort, of ik borgh wou staandat de oostmouson na ons waghte sou en dat die bereyts al soo ver verloopen was, soodat we onse tijt Vandaar de naam „lies des navigateurs" van Bougainville (1768). 2) Toetoeila en Opoloe der Samoa-eilanden. 3) Kampanje, achterste dek.

Archief | 1911 | | pagina 229