11 addres te maken aen Sijn Hoogheyt den Heere Prince van Orange tot het interponeren van sijn authoriteyt, byaldien yemand van de Schotsche natie eenige stapelgoederen sal komen te vervoeren naer eenige andere stad ofte plaetse der provintie buyten de stapelplaetsdat de respective magistraet derselver steden ofte plaetsen door Sijn Hoogheyt verobligeert mogen werden gemelte Oonservateur, zijn depuyté en andere officieren te assisteren om sodauige van de Schotse natie te brengen tot verdiende straffe volgens de nature van de begane daed. Ende byaldien geen justitie geoptineert kan werden in soodanige steden ofte plaetsen in dese Nederlandse Provintiëndan sal den Oonservateur de voorszeide personen, soo overtredende, doen straffen in Schotland agtervolgens de ordonnantiën van de Koninklyke koopsteden ende acten van dit Koninclijk x) parlament tot dien effecte. 24 2). Ende om beter te voorkomen alle abuysendie ont- staen mogten tusscheu de koopluyden, factoors en makelaers binnen dese stapelplaets, soo wert by desen geaccordeertdat geen makelaers sal toegelaten worden eenige stapelgoederen te verkoopen, tenzy daartoe geëmployeert by de residerende fac toors; ende om abuysen hierin te vermyden sullen sy gehouden wesen geen employement aen te nemen van eenigh schipper, coopman ofte andere personende Schotsche natie aenhoorende sonder speciael consent ende approbatie van den Oonser vateur. 25 3). Boven de speciën van wijn en bier, die voor desen accijsvry zijn geweest, sal ook het sout, dat hier gekogt werdvry wesen als meest concernerende de koopmanschap des sal over wijn, bier en zout de pagters gekent ende tot voorkominge van frauden en sluykeryën van deselve een billjet gehaelt moet(en) werdenop poene als ten laste van de inge- setenen alhier volgens de placcaeten van den lande is gestatu- Het HS. heeftKouinckrijk. 2) Dit artikel ontbreekt in den En- gelschen tekst. 3) Vgl. 1697 art. 24. De artt. 2532 komen overeen met de artt. 2431 van den Engelschen tekst.

Archief | 1911 | | pagina 61