36 Om volledig te zijn in de opsomming der tegenwoordige ver dedigingswerken op den Westkappelsehen dijk, moet ik ten slotte nog vermelden de krammat, die boven de steenglooiing liet zeer flauw oploopend dijkslichaam van den dijk over afwisselende breedte van 6 tot 20 M. bedekt. Deze bedekking is noodig om de kleibekleeding van den dijk te beschermen tegen uitspoeling door de uitloopers der golven, die daartoe nog voldoende kracht bezitten bij stormen uit het westen en noordwesten, niettegen staande de kracht der golven door de staketten en paalrijen op de glooiing belangrijk gebroken is. Die krammat is een zeer kostbaar verdedigingsmiddel. Elk jaar moet zij in de maanden September en October vernieuwd worden en elk jaar kost zij weer ongeveer f 5000. Men is reeds begonnen haar geleidelijk te vervangen door een meer duurzame be kleeding van korte of afgesleten stukken bazalt, die voor de glooiing niet meer dienstig zijn, of van platen of groote tegels van beton. Hiermede heb ik U een globaal overzicht gegeven van de tegenwoordige wijze van verdediging van den Westkappelsehen dijk. Vóór ik eindig wil ik U nog, zoo kort als het onderwerp het toelaat, de bazaltglooiing meer in détail leeren kennen, omdat U zich dan een beter idee van de feitelijke waarde dier glooiing zal kunnen vormen. De bazaltglooiing bestaat, zooals ik reeds vertelde, uit haaks op het dijksbeloop, dicht naast elkander geplaatste vijf- en zes hoekige bazaltzuilen, die op de meest aangevallen plaatsen een hoogte van 55 c.M. hebben en soms een gewicht van ver over de 100 Kg. Die zuilen staan niet direkt op de klei, maar op een laag puin en een platte laag van hardgebakken brikken, welke platte laag weer rust op een krammat, die de klei bedekt. Dat deze samengestelde constructie geen overdaad is, zal U duidelijk worden, wanneer U bedenkt, dat de bazaltbedekking geen gesloten steenkleed vormt. De bazaltzuilen zijn van ongelijke dikte, de prismatische vorm is altijd onregelmatig, zoodat het niet mogelijk is ze als dunne vlakke tegels in een vloersluitend naast elkaar te zetten. Er blijven grootere of kleinere ope ningen tusschen de steenen, die wel met kleine steenstukjes opgestopt worden, maar dicht wordt op die wijze de glooiing

Archief | 1914 | | pagina 100