45 De nieuwe staat van zaken was voor Zeeland inderdaad eene verlossing, want Napoleon's hand had zwaar op dit gewest ge drukt. De verbeelding zal ons Napoleon altijd voorstellen als den Geweldige, dien Victor Hugo als 7-jarig kind eens zag: „Passer, muet et grave, ainsi Qu'un Dieu d'airain." Later zag hij hem nog eens „Et je lui retrouvairêveur a son passage, Et la même pensee et le même visage, II méditait toujours son projet surhumain." Onze Voorouders zagen in Napoleon niets dan den Geweldenaar. Bij een bezoek van den Souvereinen Vorst aan Vlissingen op 11 September 1814 getuigt een tijdgenoot: „Geheel anders waren de bezoeken en audientiën, die men voormaals van Bonaparte ontving en moest bijwonen. Altijd voorafgegaan door honderden van krijgsknechten en een groot getal van zijn gevolg, waren zijne voetstappen altijd vooruit met groote nadeelen en zware lasten gekenmerkt, terwijl zijne komst altijd met vrees werd verwacht. Zijn persoon was slechts met moeilijkheid te naderen, zijn onderhoud altijd zeer stug en zijn vertrek liet altijd sporen na van vernieling der eigendommen of het ongeluk van parti culiere personen." Dat het Fransche bestuur ten slotte voor ons land een zegen is geweest, omdat de chaos van voor 1795 werd geordend, de oude partijschappen opgeruimd en 's lands éénheid tot stand gebracht, wordt thans gereedelijk erkend. Eveneens kan toege geven worden, dat na 1815 Napoleon's bedoelingen miskend zijn geworden en dat zijne maatregelen het welzijn der door hem beheersclite volkeren beoogden, zij het ook naar zijn bijzonder inzicht omtrent de inrichting der Maatschappij. Maar onze voorouders hadden eene dergelijke philosophische opvatting der geschiedenis niet, zij stonden midden in den strijd, en voor Zeeland in het bijzonder was de Fransche tijd noodlottig geweest, omdat de handel, vroeger naast en meer nog dan de landbouw de hoofdbron en hartader der welvaart, er door ver nietigd was. De hoofdstad Middelburg was sedert de 14e eeuw in de eerste

Archief | 1914 | | pagina 109