47 straten, dat het rijden gevaarlijk was. De hoofd verkeerswegen waren, wanneer er veel regen viel, zelfs des zomers onbruikbaar. 2) De armoede was algemeen en nagenoeg een vierde van de be volking ontving onderstand. VHssingen in het hijzonder was zwaar getroffen, eerst dooi den watervloed van 1808, vervolgens door het bombardement van 1809waarbij vele huizen ook het oude stadhuis werden verwoest, welke men later niet meer opgebouwd heeft. De bevolking bedroeg in 1810 4840, in 1820 6428 zielen. „Voor maals," zegt een tijdgenoot,3) „had de stad aan de landzijde rondom vele aangename speeltuinen en sclioone weilanden, thans is zij naar huiten eene kale vesting; daar, waar men voorheen hier paradijzen zag, ziet nu het oog op een breede gracht, heinde en verre op forten, schansen en de in dezelve gebouwde torens. Dit deden de Franschen ten koste van tien millioenen franken. Zoodra men van Middelburg komende het eind van het dorp Oost-Souburg heeft bereikt, valt reeds de stad en de eentonige vestingvlakte in het oog." Te Veere werd de majestueuze kerk in 1812 tot een militair hospitaal ingericht; de groote Gotliieke ramen werden uitgebroken en vervangen door kleine kruisvensters ter verlichting van de vele ingebrachte verdiepingen. In 1813 was het hospitaal gereed, dat nagenoeg tot niets gediend heeft, dan dat er in acht maanden tijds 1427 Fransclie militairen in zijn omgekomen. Het gebouw werd na ons nationaal herstel bestemd tot een Provinciaal werkhuis voor de opneming van landloopers en bede laars en het teekent wel den toestand, dat men daarvan de opkomst van Veere verwachtte, terwijl wij eenige jaren later lezen: 4) „De sombere stilte, welke Veere's straten nu, vooral bij het gure weder opleveren, en de levendigheid, welke ervoor daus une ville de si faible population ue peuveut être attribués qu' au peu d'éclai- rage dout les quais sont fournis. (Ontleend aan het gemeente-archief van Middel burg). 1) Gemeente-archief Middelburg, 27 Maart 1813. 2) De Kanter en Dresselhuis, De Provincie Zeeland, Reiswijzer, bl. 99. 3) Aldaar, bl. 141. 4) Middelburgsche Courant van 9 Februari 1830.

Archief | 1914 | | pagina 113