50 Die aanhalingen mogen teveüs tot bewijs strekkenhoe hemels breed onze grootouders en overgrootouders van ons verschilden. Vóór alles hechtten zij sterk aan het uiterlijk decorum en namen zij bij alle handelingen de onvermijdelijke statigheid en vorme lijkheid in acht, en langen tijd was het de hoogste lof, welke men een eerzaam Nederlander kon toezwaaiendat hij een „deftig" man was, een voor vreemdelingen onbegrijpelijk en onvertaalbaar woord, dat gelukkig langzamerhand vanzelf in onbruik raakt. Het type der „Mijnheers," waarover Heine zich zoo vroolijk kon maken, begint snel te verdwijnen. Wij zijn nuchterder, maar ook natuurlijker dan onze voorvaders. In andere onderdeelen van dit werk is door bevoegde han den in bijzonderheden uiteengezet, hoe eene geleidelijke en schijn baar weinig ingrijpende ontwikkeling in nauwelijks een eeuw tijds tot een radicalen omkeer leidde op nagenoeg allerlei gebied, als nimmer te voren plaats had: maatschappelijk en huiselijk leven, reis- en verkeerswezen, opvoeding en sport, onderwijs en politiek, letterkunde en kunstbegrippen ondergingen zulk een algeheele verandering, dat de historische verklaring van het heden uit het verleden dikwijls ondoenlijk schijnt, vooral wat onze geestelijke ontwikkeling betreft. Zeeland volgde over het algemeen denzelfden ontwikkelings gang als het verdere Vaderland en het is niet het doel dezer schets hier achtereenvolgens uit een te zetten wat voor het ge- heele land van toepassing was; enkele bijzonderheden, herinne ringen en opmerkingen, welke meer in het bijzonder Zeeland betreffen, mogen hier hare plaats vinden. De uitingen van den ouden tijd komen ons voor opgesmukt en overdreven te zijn, en inderdaad leefde men destijds niet alleen in eene andere werkelijkheid, maar ook in eene andere gedachten- en gevoelswereld dan thans. Het best kunnen wij ons nog eene voorstelling maken van het toenmalig uiterlijk aanzien van steden en platteland, omdat die toestanden in Zeeland in den loop van eene eeuw niet zoo heel veel veranderd zijn. 1) Zooals boveu is vermeld't Herstelde Nederland.

Archief | 1914 | | pagina 116