52 zijne veiligheid te duchten. Zelfs de meer eenzaam gelegen lust huizen, die weleer door stevige ijzeren hekken, door diepe grachten en zware ophaalbruggen ontoegankelijk gemaakt werden, zagen al die verdedigingswerken slechten en zijn in onze dagen zoo bij dag als bij nacht even genaakbaar voor den mensch als voor het koesterend licht der zon en het zachte schijnsel der maan." Maar al waren onze Voorvaders naar onze begrippen niet bijzonder vroolijk gehuisvest, toch maakte de inwendige inrich ting van de woningen der aanzienlijken en der gegoede burgers op het oog een gezelligen en weldadigen indruk. Boven tegenover de voordeur was ook in de kleinere woningen een goed gebeeldhouwd paneel aangebracht, in de vestibule be vonden zich een eveneens gebeeldhouwde gangbank, een staande klokdikwijls van speelwerk voorzienen een ouderwetsehe baro meter. De groote trap, door een lantaarn verlicht en met eene kunstige leuning van smeed- of beeldhouwwerk afgesloten, gaf aan de entree een magistraal voorkomen. De ontvangkamer ver toonde in eene houten omlijsting paneelen met schilderwerk of gekleurd satijn, terwijl het plafond uit eene stijlvolle en voorname stucbedekking bestond, meest alles dateerende uit de 18e eeuw. De meubelenwaaraan nimmer ontbraken een bureaueen buffet, eene secretaire en in lateren tijd ook een „stommeknecht," waren van donker mahonie- of wortelnotenhout, alle in stijl, hetzij Louis XVI, hetzij vroeg of laat Empire. De stoelen, ook van eetkamer of keuken, muntten uit door eene gelukkige afwisseling van motieven voor leuning en pooten. De zware, ronde tafels, rustende op eene gedraaide kolom met een stevig drie- of vierkant voetstuk, verduren thans nog de eeuw en ver levendigen ons, hoe goed de opzet en hoe meesterlijk de af werking nog was in dezen tijd van beginnend verval. Elke familie, die zich wat respecteerde, bezat den onmisbaren voorraad oud-porselein, eetserviezen van Chineesch-blauw of ge kleurd-Japanscli, koffie- en theeserviezen van oud-Saksisch, -En- gelscli of -Hollandsch: eene dagelijks terugkeerende oogenweelde. In de kasten bevond zich ook wel oud-Delftschdoch dit was minder in trek en verhuisde meerendeels naar het platteland. Aan de wanden hingen geschilderde familieportretten van ouderen

Archief | 1914 | | pagina 118