58 sporigheden over te gaanomdat de boer die verliooging niet geeft, is even onrechtvaardig als nutteloos en kan niet anders als in den hoogsten graad voor de arbeiders zelf gevaarlijk en zelfs verderfelijk zijn." Elke bijeenkomst, welke in deze dagen gehouden wordt, heet plechtig en indrukwekkend, de bezoekers zijn steeds talrijk en aandachtig, elke aanspraak is doelmatig en gepast, alle harten en oogen worden aanstonds door elke goede aandoening verteederd en tot tranen toe geroerd, in een woord, de Brave-Hendrikken- en Jan-Saliegeest vierde hoogtij. Alles moest zich buigen voor de conventioneele vormen en wat daarbuiten ging was uit den booze. Zelfs wanneer een mis dadiger onverschrokken den dood tegemoet gaat, is dat geen daad van moed, maar ijdelheid en veinzerij. „De ongelukkige heeft tot het laatst toe veel bedaardheid aan den dag gelegd en scheen boven alles er zich op toe te leggen, om geene vrees te toonen. Zijne ijdelheid, om een man van karakter te schijnen, is hem bijgebleven tot aan zijn jongsten snik." 1) Een curieus staaltje, hoe zelfs een hond geheel van den geest des tijds doordrongen was, levert het volgende feit, dat op 6 Juli 1824 te Middelburg voorviel. 2) Het dier verdient, ook als het prototype van den politiehond, hier aan de vergetelheid ontrukt te worden „Een arm meisje wat spaanders geraapt hebbende aan den havendijk van Middelburg, kwam met den daarmede gevulden zak van den dijk af. Een man, die destijds algemeen bekend stond voor zeer onbescheiden en die daar omstreeks als oppasser tegen het weghalen van hout diende, nam het meisje den zak met spaanders af: het meisje tegen deze overmagt niet bestand, schreeuwde en huilde toen de man met den haar afgenomen zak heenging. Een gladharige hond, van de grootste soort, bij de Engelschen opgevoed, doch toen op een Zeeuwsch schip beboe rende, daaromtrent zijnde, kwam op dat geschrei af en vatte niet het meisje, maar den man, die den zak met spaanders had 1) Terdoodbrenging van i.e Comte op 8 Juli 1816. 2) Midd. Crt. 1824 no. 81.

Archief | 1914 | | pagina 124