60 promotie van de leerlingen dezer oefenschool als naar gewoonte in de openbare gehoorzaal dezer stad wederom plechtig gevierd. „Bij deze gelegenheid hielden twee zeer uitmuntende jonge lingen Rich. Jan Koolhaas en Joh. Jac. Berdenis van Ber- lekoji welke tot de academische lessen bevorderd warenonder Voorzitting van HH. Curatoren op eene bevallige wijze hunne grootendeels door henzelf bewerkte redevoeringen (volgt de opgaaf der titels). Na deze declameerden met toejuiching drie mede zeer uitnemende jongelingen J. J. Verrijl, M. C. Paspoort en B. P. Ermerins (volgen de titels der declamaties), welke stoffen zij ook zeiven gelijk de oratores hadden bewerkt. Terwijl vervolgens de hier volgende lofwaardige jongelingen van lagere tot hoogere klassen en ordens bevorderd meest allen inet eereprijzen werden beschonken. Dit letterfeest, met aangename muziek begonnen van tijd tot tijd vervangen en geëindigd, werd door de tegenwoordig heid van verscheidene overheids- en andere aanzienlijke personen van beide sexe, een groot luister bijgezet." Aan dit alles paarde zich eene ongelooflijke zelfverheffing. In eene ontboezeming van den Middelburgschen dichter Mr. A. E. Sifelé uit het jaar 1826, getiteld „Nederland het gelukkigste land van Europaleest inen „Zalig Neerland, in uw dalen Ziet men 't licht der Rede stralen. Hier is de overtuiging vrij Hier de drukpers zonder boeijen, Wetenschap en kunsten bloeijen, Eere treedt de Deugd op zij. Mensclienmin bewoont uw beemden; Eendragt bindt de zielen zaam; Nijd bekruipt het hart der vreemden Op het hooren van Uw naam liroeders, medestervelingen Onder welke hemelkringen Nederland beweent Uw lot." 1) De openbare gehoorzaal was eene afgeschoten en met een grooteu 17e-eeu\v- schen katheder voorziene ruimte tusschen de Nieuwe en de Koorkerk te Middelburg.

Archief | 1914 | | pagina 126