61 Dezelfde dichter zegt van Neerlands taal „O Taal zoo krachtig, rijk en schoonmeer dan alle andre talen, Zijt gij de Taal van 't Paradijs? Neen, die van Neerlands dalen." Niet anders laat zich in ongehouden faal (7 Maart 1827) de latere Procureur-Generaal bij het Gerechtshof in Zeeland, Mr. Mauinus Vekbkuöge uit: „Gelukkig is de Staat, waar een wijsgeerig, deugdzaam Vorst op den troon zit, die in zijne onderdanen zijne medeburgers, niet zijne slaven ziet: in Nederland vindt gij dien wenschelijken Vorst; op onzen bodem, medeburgers, genoegzaam alleen, kunt gij rustig en tevreden leven; alles wat ons omgeeft, getuigt, dat een zoo tot voorspoed leidend regeeringsstelsel door onzen doorluchtigen Vader Willem is aangenomen." in aansluiting aan hetgeen reeds boven werd gezegd t) mogen hier nog een paar grepen volgen uit de Provinciale Verslagen. In 1827 doen Gedeputeerde Staten van hunne ingenomenheid met den gang van zaken in deze woorden blijken: „Onder de regeering van een wijzen koning gaat het Hooge Landsbestuur, op de liefde en het vertrouwen der ingezetenen gevestigd, een vasten tred en dwingt het de hulde af van na burige rijken, terwijl de Nederlanders als leden van één huisgezin den stichter van ons politiek bestaan als den vader van allen beminnen, achten en eerbiedigen. Door dien voortreffelijken Vorst geleid, naderen wij allengskens tot de voltooiing onzer grondwettelijke instellingen Geen partijzucht kenschetst bij ons de beraadslagingen over de door den Koning voorgedragen verordeningenmet bedaardheid worden dezelve overwogen met mannelijke openhartigheid bediscutieerdde aanneming of ver werping is niet de overwinning of de nederlaag eener partij maar de uitdrukking van een welgemeende zucht voor het alge meen belang, waaraan het Gouvernement vaak toegeeft en welke inschikkelijkheid wederkeerig met dankbaarheid wordt ontvangen; vrijheid van handelen en van denken is nog op den klassieken grond der vrijheid in Nederland zoo groot als dezelve nimmer 1) bl. 57.

Archief | 1914 | | pagina 127