66 Een tweetal jaren later was ook dit standpunt reeds verouderd en leest men in de Middelburgsclie Courant van 16 November 1841 ter gelegenheid van de inwijding van den spoorweg van Straatsburg naar Bazel „In 1500 wandelde de eerlijke Straatsburger langzaam aan naar Bazel, onzeker of en wanneer hij er wel komen zoude; in 1550 begon er een karreman te rijden, die zijn volkje in acht dagen van Bazel naar Straatsburg bragt, ten jare 1600 werd er een diligence ingevoerd, die haar personeel in zes dagen tijds dien weg langs schommelde; deze diligence-dienst werd langzamer hand meer volmaakt, zoodat men ten jare 1700 den togt reeds in vier dagen volbrengen koude. Met het begin dezer eeuw tot en met den jare 1840 was er toch altijd nog derdehalf dag met de reis gemoeid, doch thans in het wonderjaar 1841 stoomt men met den gonzenden spoortreinnet in twee urenvan Straats burg naar Bazel en weêr in 120 minuten van Bazel naar Straats burg terug. Men rekent ten jare 1900 dezelfde reis in het tijdsbestek van anderhalve minuut te zullen doen door middel van een gevleugelden luchtbol met een roer er aan." In datzelfde wonderjaar (1841) vuurde op den 6en December de Great Western kanonschoten af wegens hare aankomst uit New-York te Bristol in 13 dagen de eerste transatlantische vaart, welke men langen tijd met een stoomschip onmogelijk had geacht. Doch wij snellen onwillekeurig tijd en land vooruit. Keeren wij terug tot den toestand van Zeeland onder Willem I. De hygiëne werd destijds in Zeeland geheel veronachtzaamd, ook omdat men hare voorschriften niet kende. Men was beangst voor water, licht en lucht. De medische wetenschap stond op lagen trap en bovendien waren hare beoefenaren op het platteland van Zeeland meestal niet wetenschappelijk gevormdmaar meer of minder gelukkige empirici. Toen in 1822 de quinine in ge bruik kwam, waren vele doctoren daartegen gekant, omdat men door het kunstmatig wegnemen van de koorts „de kat in den kelder sloot." Eene even gangbare dwaling was, dat de koorts door voedsel gevoed werd. De ouderwetsche methode van ader laten en bloedzuigers zetten was hier nog volop in zwang, eene

Archief | 1914 | | pagina 132