80 kosten des huishoudens bijdragen, totdat het, jongeling of vrouw geworden, buiten het ouderlijk huis in deszelfs behoeften kan voor zien en als knecht of meid, in de eene of andere gelegenheid zich een bestaan verschaffenom eindelijkevenals de ouders een toevallig huwelijk aan te gaan en onder dezelfde bekrompene omstandigheden een huishouden te vestigen." En omtrent den landbouw zelf vernemen wij „Wanneer wij de vruchtbaarheid onzer landen met die van vorige jaren vergelijken en de opbrengst dier dagen naar de tegenwoordige afineten, dan voorzeker zal elk onbevooroordeelde gereedelijk moeten erkennen, dat, ofschoon Zeeland nog steeds in productie vele andere streken overtreft nogtans achteruitgang op onze velden wordt waargenomen en dezelve niet meer zijn, wat zij vroeger waren; wel is waar, grootendeels toe te schrijven aan de verminderde natuurlijke groeikracht onzer eenmaal daar mede zoo rijk bedeeld geweest zijnde poldergrondenten ge volge van roovende oogsten, en de veronachtzaming eener vol doende bemesting, maar ook, aan den anderen kant, grootelijks te wijten aan den geringen handenarbeid, die aan den grond wordt besteed en waardoor zoowel, namelijk door het nalaten van behoorlijk wieden, kappen en delven, als dergelijken, de vruchtbaarheid schade lijdt, als dat zulks het onkruid, zoo na- deelig aan de plant, in kracht en hoeveelheid doet toenemen." In het andere door mij bedoelde werk bericht een volkomen deskundig schrijver een negental jaren later omtrent de stedelijke bevolking „Het aantal ambachtslieden in den eigenlijken zin des woords is in Middelburg klein te noemen. Zij missen over het algemeen twee hoofdeigenschappenwaardoor zij aan hunne vereischten niet voldoen en die misschien veel de oorzaken van hunnen ver armden toestand en onvoldoende verdiensten zijn; ten eerste toch vindt men er weinig die hun vak in den grond kennen en die men in alle opzigten hun werk kan toevertrouwenten tweede vindt men er slechts van enkele vakken vele, van andere ge noegzaam geene. Daaruit vloeit voort, dat voor enkel liet 1) Dr. S. Sr Coronel, Middelburg voorheen en thans, 1859, bl. 22-1 vgg.

Archief | 1914 | | pagina 146