81 gemakkelijkste -werk te veel handen zijn, te veel navraag is en dus de loonen te laag, de voorraad van werk te gering cn daardoor de werkeloosheid van velen zoo groot isop den anderen kant echter voor ander inspannend en oordeelvereischend werk weinig arbeiders hier te vinden zijn en men daartoe, voor hooger loon, vreemden moet trachten over te halen. Over het algemeen is het meer de drang der noodzakelijkheid, dan de lust tot werken, die hen daartoe aanspoort; van daar dat het werk meestal gedwongen gaat: als het dagwerk volbragt is, geeft men zich aan eene ongeoorloofde rust over en de arbeider doodt dan zijn ledigen tijd eer met slapen of zoutelooze praat, dan dat hij hem door eenigen nuttigen arbeid tot voordeel van het huisgezin zou aanwenden of door nuttige lectuur tot zijne verstandelijke ontwikkeling iets zou bijdragen. Over het algemeen is het met deze laatste dan ook zeer slecht gesteld. Velen, die maar zeer gebrekkig lezen en schrijven kunnen, en waar die kennis en lust bestaat, wordt er veelal een verkeerd gebruik van gemaakt. Nauwkeurige nasporingen op dat gebied hebben mij tot de over tuiging gebragt, dat de volkslectuur bij onze arbeidende klasse nog op een zeer lagen trap van ontwikkeling staat en zij in den regel een smaak voor werken aan den dag legt, die allernood- lottigst op hare zedelijke beginselen en verderfelijk voor de op leiding van het opkomend geslacht genoemd moet worden. „De afgeschafte belasting1) van het gemaal heeft eene aanmer kelijke verbetering in de voeding van die klasse aangebragt; vooral is dat bij de kinderen zigtbaar." „Een steeds voortdurende kanker 2) aan de welvaart van deze klasse van arbeiders is de zoo in het oogloopende zucht van het ligtzinnig aangaan van huwelijken. Uit een Staathuishoudkundig oogpunt en in het maatschappelijk materieel belang moet ik de tegenwoordige huwelijken onder die klasse als schadelijk ver werpen." 1) L. c. bl. 245. 2) L. c. bl. 258. Archief 1914 6

Archief | 1914 | | pagina 147