88 niet in zijne macht had en die elk oogenblik konden veranderen. Deze toestand van uitwendigen bloeigepaard aan innerlijke malaise, duurde tot ongeveer 1880. Toen had geheel het tegen overgestelde plaats en daalden de prijzen van granen en zuivel producten even snel en onverwacht, als zij vroeger gestegen warenten gevolge van de Amerikaansche en Russische mededin ging en van de inmiddels in het buitenland ingevoerde bescher ming. Terwijl de prijs van de tarwe in de jaren 18761881 gemiddeld 11,45 per hectoliter bedroeg, daalde hij in 1901 tot f 6,65. Welk eene ellende daarvan het gevolg was voor eige naars, pachters en arbeiders, ligt aan de tijdgenooten nog verseh in het geheugen; meer nog dan elders was dat in Zeeland merk baar, omdat de welvaart daar nagenoeg geheel van den landbouw afhankelijk is. Thans in de twintigste eeuw is zooals hieronder nog met een enkel woord nader zal worden uiteengezet ten slotte alles ten goede veranderd en verkeert Zeeland in eene periode van her leving en voorspoed, naar wij mogen vertrouwen, ditmaal van duurzamen aard. Verschillende oorzaken hebben daartoe samen gewerkt, welke wij gaarne één voor één zouden ontleden en verklaren, maar daarbij doet zich, als bij alle pragmatische ge schiedenis, het onvermijdelijke verschijnsel voor, dat ieder dit op zijne wijze en naar eigen inzicht doet en de individualiteit den onderzoeker onwillekeurig parten speeltwat objectief bedoeld en opgezet werd, wordt subjectief verwerkt en uitgevoerd: „Was ihr den Geist der Zeiten heisst, Das ist im Grund der Herren eigener Geist, In dem die Zeiten sich bespiegeln." En zoo zal het waarschijnlijk geene algemeene instemming ontmoeten, wanneer ik als eene der hoofdoorzaken van de ont waking van ons volk, van de tegenwoordige ontwikkeling op allerlei gebiedvóór alles noem de vrijmaking des geestes ten gevolge van de Februari-revolutie en de daaruit te onzent voort gevloeide grondwetsherziening. De omwenteling van 1795 heeft wel den grondslag voor den nieuweren tijd gelegd, maar bij ons te lande geene onmiddellijke

Archief | 1914 | | pagina 149