87 Het prospectus van de Zeeuwsche Courant bevatte op 27 Septem ber 1848 de volgende verklaring: „Zeeland, waar een aristocratiscli bestuur wel het meest van allen het democratisch beginsel had onderdrukt; Zeeland, hetwelk door de vertegenwoordigers, uit zijn midden naar de Tweede Kamer gezondenslechts bekrompene beginselen en vooral ondergeschiktheid aan het antinationale gouver nement zag huldigen, gevoelde niet minder, dan eenige andere provincie, de behoefte zich aan dien leiband te ontrukken." Op 7 December 1848 bezigde een algemeen om zijn recht schapenheid hooggeacht advocaat Mr. Ph. van den Bkoecke, deze woorden ter kenschetsing van het toen afgesloten tijdvak„Het stelsel van veinzerij van dien tijd, waarbij men in de proclamatiën en andere Staatsstukken den heiligen naam der Voorzienigheid om den anderen regel gebruikte of liever misbruikte, om gemoede lijke menschen te verschalken, moge men met de beginselen van hoogere slaatkvmde verdedigen ik noem die beginselen in strijd met de wetten van zedelijkheid en godsdienst, beginselen, waar door regenten en volken worden ten onder gerigt." Welke tekortkomingen men ook aan het liberalisme van 1848 moge ten laste leggen, het blijft in elk geval zijne groote ver dienste, dat de volksgeest, door de onvermoeide werkzaamheid zijner voorgangers in woord en schrift, is wakker geschud en tot zelfstandig oordeelen geprikkeld. Het medezeggenschap, waartoe de kiezers geroepen werden heeft niet in één dag wonderen verricht, maar wel geleidelijk opvoedend gewerkt en van lieverlede een besef van verantwoor delijkheid voor den gang van 's lands zaken doen ontstaan. De toenmalige kiezers waren, zoo min als de tegenwoordige, be voegd, om ingewikkelde vraagstukken van staatsrechtelijken aard op te lossen of zelfs te beoordeelenmaar zij wisten welin welken koers moest gestuurd worden: het volk voelt dadelijk, of het geaaid of gekrabd wordt, zooals mij eens een voorstander van het algemeen stemrecht toevoegde. De grondwetsherziening van 1848 leidde tot de volledige toe passing van het parlementaire stelsel, waardoor het zwaartepunt der ltegeering bij de Volksvertegenwoordiging kwam te berusten, tot eene veranderde samenstelling en zelfbestuur van de provin-

Archief | 1914 | | pagina 153