89 maar (lat hij, evenals ieder onzer, zijne behoeften met den voor uitgang der maatschappij evenredig heeft zien vermeerderen. Het gaat niet aan daarvoor de oogen te sluiten of hem het recht daartoe te ontzeggen en hem naar eene voorbijgegane periode met andere omstandigheden en andere levenseischen te verwijzen. Vraagt men, hoe het sociale vraagstuk ten slotte zal opgelost worden, dan zou ik geneigd zijn te antwoorden: door eene beperking der bevolking binnen de middelen van bestaan, gepaard aan eene ruimere voortbrenging, twee factoren, welke reeds thans hoe langer hoe meer op den voorgrond treden. Met beperking der bevolking bedoel ik niet het zoogenaamde tweekinderenstelselintegendeel, wie de noodige middelen bezit, veroorlove zich de weelde en het geluk van een talrijk gezin. Maar wel meen ik, dat niemand meer kinderen in het leven mag roepen dan elk in zijn stand behoorlijk kan groot brengen. Iets wat haast vanzelf spreekt en toch vroeger dikwijls veronachtzaamd werd; thans wordt dit beginsel blijkens de geboortestatistiek in alle beschaafde landen hoe langer hoe meer toegepast, naar ik vast overtuigd ben, tot zegen van de menschheid. En wat de voortbrenging betreft, deze overtreft door de ver betering der techniek de stoutste verwachtingen; in verband daar mede heeft niemand minder dan Edisox verkondigd, dat in de 21e eeuw een arbeider zal leven als thans een edelman en waagde de groote scheikundige Bertiiklot de voorspelling, dat de 20e eeuw de chemische voeding van den mensch en daarmede eene bevredigende oplossing van de voedingsvraag zal brengen. Het is trouwens minder juist van eene oplossing van „hel" sociale vraagstuk te sprekenwant voor ééne opgeloste moeilijkheid zullen steeds vele nieuwe vragen in de plaats treden als een noodzakelijk gevolg van den klimmenden levensstandaard. Men betreure dit niet een hooge levensstandaard is tevens de beste breidel tegen eene onbe redeneerde toeneming der bevolkingterwijl de duizendvoudige behoefte de sleutel is van allen vooruitgang, mits onder dit voor behoud, dat ieder individu en elke klasse niet eer tot de bevre diging van nieuwe behoeften overgavoordat de middelen daartoe beschikbaar zijn. Deze zelf beheersching en onthouding is niet alleen noodzakelijk uit een economisch oogpunt, zij staalt ook

Archief | 1914 | | pagina 155