90 het karakterbehoudens dat natuurlijk geene beperking kan gevergd worden ten aanzien van de eerste, de meest noodzakelijke bestaans voorwaarden. De maatschappij moet en kan zoodanig ingericht zijn, dat de onvermijdelijke behoeften van woning, voeding en kleeding in elk geval voldoening vinden. Naast het lager en het meer uitgebreid lager onderwijs is het middelbaar en het vakonderwijs een niet genoeg te waardeeren zegen voor ons volk geworden. Het is daardoor thans mogelijk talenten uit de middelklassen en de lagere standen, welke vi'oeger sluimerden en niet tot ontwikkeling konden komen, voor de sa menleving te winnen, waarbij individu en gemeenschap gelijkelijk hun voordeel vinden. Door het toevloeien van nieuwefjisscbe krachten wordt de maatschappelijke voortbrenging bevorderd en versterkt, terwijl een gezonde democratische geest, het juiste be ginsel in toepassing brengt, om den mensch naar zijne eigene, innerlijke waarde, niet naar toevallige, uiterlijke omstandigheden te beoordeelen. Doch ook aan de oude aristocratie, welker natuurlijke, aange boren voorrechten van levensverfijning en distinctie niet maar door den waan van één dag kunnen verdrongen worden, blijft de haar toekomende plaats aan het hoofd der samenleving ver zekerd, mits op deze dure en onafwijsbare voorwaarde, dat zij zich die eere ook innerlijk door eigen inspanning en ontwikkeling waardig betoone, naar het woord van den Altmeister: „Was du ererbt von deinen Vatern hast, Erwirb es, um es zu besitzen." „Kielen, wielen, rand om 't land" luidde eene oude Zeeuwscke thans nagenoeg vergeten spreuk, naar eene dichterlijke omschrij ving bedoelende „Dat zeevaart bloei,' dat landbouw tier' En dat de waterstaat, bestendig Der stroomen loop bedwinge en stier'." Met deze leus als leidraad willen wij ten slotte de ontwik keling van Zeeland tot den tegenwoordigen staat overzien. Vóór alles trekt de aandacht de landbouw, welke nog steeds den vooruaainsten tak van bestaan voor dit gewest uitmaakt.

Archief | 1914 | | pagina 156