93 van kunstmeststoven op gewaarborgd gehalte: in 1877 werd hier de eerste vereeniging van dien aard in Nederland „Welbegrepen Eigenbelang" opgericht tot aankoop van gewaarborgde meststoffen en zaaigranen, thans bestaan ongeveer 79 van die aankoop-ver- eenigingen in dit gewest. Na de zoo goed geslaagde oprichting van AVelbegrepen Eigen belang begon in Zeeland het vereenigingsleven ook op ander gebied vooral dat van verzekering, tot ontwikkeling te komen; vereeni- gingen tot onderlinge verzekering tegen hagelsehade, brandschade en het verlies van vee werden in alle deelen der Provincie opge richt. Door de ijverige bemoeiingen van den heer K. J. A. G. Baron Collot d' Escury verrees te Sas van Gent de eerste coöperatieve suikerfabriekwelke straks door eene tweede te Sluis staat gevolgd te worden. Intusschen waren de marktprijzen van vee en paarden voort durend gestegen en vonden de landbouwers daariu een prikkel om ziel) meer op de fokkerij toe te leggen. Er werd in Zeeland eene afdeeling opgericht van het Nederlandsehe rundveestamboek en sedert 1887 werd door de Provincie subsidie voor de verbe tering van bet paardenras verleendmaar eerst na de Wet op de paardenfokkerij 1901 werd het mogelijk eenheid van fokrichting in te voeren, welke in dit gewest ten doel had de aankweeking van het voor deze zware kleigronden bijzonder geschikte Zeeuwsch- Belgisehe werkpaard. Het onderwijs in de landbouwkunde, waarop vroeger zoo vaak te vergeefs was aangedrongen, nam, nadat men er eenmaal de goede uitkomsten van had leeren waardeereneene groote vlucht, in de laatste jaren onder leiding en voorgang van den heer I. G. J. Kakebeeke. Overal werden wintercursussen in de landbouw kunde opgericht, afzonderlijke cursussen in het snoeien en in het hoefbeslag volgden, de landbouwschool te Goes verrichtte haar nuttig werk, proefvelden werden aangelegd, er werden een ltijkslandbouwleeraar en een zuivelconsulent benoemd om de land bouwende bevolking voor te lichten. Ten gevolge van de ontwikkeling van het landbouwonderwijs, de invoering vau kunstmeststoffen en de verbetering der ver keersmiddelen wordt de landbouw thans veel intensiever uit-

Archief | 1914 | | pagina 159