94 geoefend dan een 20 a 30 jaar geleden, terwijl men zich ook met een vroeger ongekenden ijver toelegt op de verbetering der cultuurgewassen. Het gevolg van een en ander is, dat onze granen thans gemiddeld 25 °/0 aan korrel en stroo meer opleveren dan voor eene kwarteeuw; de toeneming van de geheele opbrengst van een boerenbedrijf in Zeeland kan men voor de laatste 30 jaren op ongeveer 1/3 stellen. De koopprijzen der landerijen hebben nagenoeg weder het hoogste punt van de jaren 18771878 bereikt; gronden, welke in 189395 bij verkoop f 1000 per 11.A. golden, hebben thans eene waarde van 1500 de pachtprijzen zijn in dien tijd met f 15 tot 30 per H.A. gestegen. Grondeigenaars en landbouwers varen wel bij die toestanden, de eersten onvoorwaardelijk, de laatsten vooral, voor zoover zij zich op den kleinbouw toeleggen, waarin de toekomst van het landbouwbedrijf schijnt te liggen. De stoffelijke toestand van de landarbeiders is vergeleken bij eene eeuw geleden aanmerkelijk verbeterd door de voortdurende stijging der loonen en door het steeds toenemende gebruik, om een stukje land te pachten of onder hypothecair verband te koopen ten einde in eigen behoeften te voorzien. Werd vroeger reeds een varken aangekweekt, thans is daarbij als de „koe van den arbeider" de zoo gemakkelijk te houden geit gekomen „Geef mij wat haver en wat brood, Dan ben ik uw hulp in den nood stond op het geitenhok te lezen bij de jongste landbouwtentoon stelling te Middelburg: geene hooge poëzie, maar een wenk van pas. Wordt door de boeren over de steeds toenemende eischen van hun personeel geklaagd, een onlangs ingesteld onderzoek naar den loonstandaard der landarbeiders in Zeeland door den ring Wal cheren van Patrimonium komt daarentegen tot de slotsomdat de loonen op het platteland van Zeeland dooreengenomen nog te laag zijn en dat daarin bovendien veel willekeur heerscht. Het is overigens wel te betreurendat het gehalte der arbeiders gemeenlijk nog veel te wenschen overlaat, deels wegens hunne gebrekkige opleiding, deels omdat de beste arbeiders dikwijls zelf een klein bedrijf opzetten of verhuizen naar Amerika. Algemeen

Archief | 1914 | | pagina 160