96 Plagt den honger niet te stelpen. Kreeft en steur en Bosse krabben Schoon zij ons de mage schrabben Zijn alleen voor geile lusten Die den mensch nooit laten rusten Gij die naar den regel leeft Eet wat beter voedsel geeft." De gezondheidsleer en de natuur, die nog sterker is dan de leer, hebben Cats in het ongelijk gesteld en de Zeeuwsche vis- schersbevolking vaart wel bij de steeds toenemende vraag naar schelpdieren. Terwijl de groote visscherij in dit gewest wegens het verdwijnen van de visch onder de kust langzamerhand verloopen is en eene in liet begin der vorige eeuw te Zierikzee beproefde poging tot oprichting van eene haringvisscherij geheel mislukte, hebben daarentegen de garnalenvisscherij te Arnemuiden, Vlissingen en Veere, de boj,visscherij te Tholen, alsmede de mosselcultuur met Bruinisse en Philippine als hoofdzetels zich weten te handhaven en tot een niet onbelangrijken tak van volksbestaan uit te breiden. Maar bovenal is van gewicht de oesterteelt op de Ooster-Schelde, welke in 1813 als een zelfstandige tak van bedrijf nauwelijks bestond. Van 18131875 was deze visscherij deels voor ieder geheel vrijdeels werd zij uitgeoefend op bestaande natuurlijke oester- banken, die bij verloting voor een korten termijn aan visschers (doch niet aan kweekers) in concessie uitgegeven werden; dit stelsel leidde tot roofvisscherij op groote schaal, omdat men over de oesterbanken niet lang genoeg kon beschikken, om er met vrucht bedrijfskapitaal aan te besteden. Steeds luider werden de klachten en verzoeken van de oesterkweekers, om de perceelen voor langer termijn aan de meestbiedenden hetzij visschers of kweekers te verpachten, en daardoor eene kunstmatige oesterteelt mogelijk te maken. Die zeer wenschelijke verandering kwam eindelijk in 1875 tot stand en sedert dien is de oester cultuur een met groot kapitaal gedreven, zeer winstgevend be drijf geworden. Door de intensieve cultuur is de productie aan zienlijk toegenomen, de roofvisscherij voor goed tegengegaan en de visschersbevolking stoffelijk gebaat. Wel hebben de kleine visschers van vroeger hunne zelfstandigheid verloren door in

Archief | 1914 | | pagina 162