97 dienst te treden bij de oesterkweekers, maar tevens is bun bestaan ruimer en zekerder gewordenzoo telde b.v. bet visscbersdorp Yerseke, dat voornamelijk van de oesterteelt leeft, vóór de invoering van de kunstmatige oesterteelt 1000, thans 1000 inwoners. Merk waardig bij deze industrie is, dat voor licbten arbeid, zooals bet afsteken en schoonkrabben van de pannen, ook arbeid van vrouwen wordt aangewend, wier eigenaardig toilet met broek en hooge waterlaarzen een karakteristiek en schilderachtig effect maakt. Wat Zeeland in bet algemeen reeds lang behoefde en de landbouw in het bijzonder miste, was een goed stelsel van verkeerswegen. Te land ontbrak daaraan in 1813 nagenoeg alles; alleen de onder Nafot.eon aangelegde groote postwegen waren van kunst bedekking voorzien. De groote stoot tot verbetering is na 1848 uitgegaan van de Provincie, welke voor de verharding van wegen een- en andermaal belangrijke rentelooze voorschotten beschikbaar stelde. Daardoor kwamen achtereenvolgens kunstverbindingen tus schen alle dorpen tot stand en werden van lieverlede ook veh polderwegen verhard. Deze verbetering kwam vooral ten goede aan de bietencultuur, daar voor het vervoer van deze zware vrucht deugdelijke kunstwegen onmisbaar zijn. In de afgeloopen eeuw werden ook belangrijke nieuwe water wegen aangelegdeen kanaal van Neuzen naar Sas van Gent (1827), aansluitende aan het kanaal van Sas van Gent naar Gent, een kanaal van Sluis naar Brugge (1818), een nieuw havenkanaal voor Middelburg (1817), eene vernieuwing der sluizen 1) Het is slechts vooroordeel en ongewoonte te meenendat de mannendracht voor vrouwen ongepast of ongeschikt zou zijn. Ik veroorloof mij hier deze op merking, welke ik elders nog niet zag gemaakt, omdat dagelijks vrouwen en meisjes door de rokken welke zij dragen ten vuurdood gedoemd wordenwanneer hare tegenwoordige kleeding met een open vuur in aanraking komtzijn zij redde loos verloren. Niet in overdrachtelijken zin zooals Bismarck meendemaar in werkelijkheid moet aan de Rocken-wirthschaft een einde komendaarom is de splitbroek (s. v. v.) geen stap in de verkeerde maar in de goede richting. Men zie hierin geene schertsmaar vollen ernst. Onder het afdrukken van dit blad lees ik in een brief van Ernest Kuyper van 18 September 1914, opgenomen in de Middelburgsehe Courant van 28 September: „In Boulogne en Parijs heb ik Engelsche vrouwelijke artsen en verpleegsters gezien, die bij de ambulances haar liefdewerk verrichten, ook in padvinderscostuumd. w. z. niet in Jupe Culotte, doch formeel „en pantalon." Zij maakten een zeer ernstigen indruk en iedereen groette haar met grooten eerbied." Archief 1914 7

Archief | 1914 | | pagina 163