102 jaren later, is men althans zoover, dat men weet, hoe het niet gaat en plannen van verre strekking beraamt om een geheelen ommekeer in het tot dusver gevolgde beleid te brengen. De voor 40 jaar gemaakte werken voldoen niet meer, daar de on dervinding heeft geleerd, dat de buitenhaven voor eene aanloop haven van veel te kleine afmeting is en de binnenhavens voor het enkele transitoverkeer te groot zijn aangelegd. Men denkt er thans over die binnenhavens tot buitenhaven te maken of wel eene geheel nieuwe buitenhaven aan te leggen, doch het ligt buiten het bestek van deze schets, om dit punt hier uitvoeriger te ontwikkelen. Het energieke en voortvarende gemeentebestuur van Vlissingen, dat op het door A rib Smit aangegeven voetspoor in enkele jaren de vervallen vesting heeft herschapen in eene moderne badplaats en de ontmantelde terreinen pasklaar heeft ge maakt voor handel en industrie, zoodat de bevolking van 6428 zielen in 1820 tot 21813 in 1912 steeg, zal ook ongetwijfeld de havenquaestie tot eene goede oplossing weten te brengen. Ook de gemeente Neuzen ondervindt moeilijkheid met haar haven. Van een bescheiden dorp van nauwelijks 1500 zielen eene eeuw geleden heeft het plaatsje zich opgewerkt tot eene stad van nagenoeg 10,000 inwoners, dank zij hare ligging aan den mond van het kanaal GentTerneuzen. Als voorhaven van Gent werd de gemeente aangedaan door die schepenwelke wegens hun diepgang niet met ongebroken lading naar Gent konden doorvaren. Doch sedert het kanaal door belangrijke uitdiepingswerken voor Belgische rekening weder voor de diepste schepen bevaarbaar is gemaakt, is Neuzen thans What was once his bliss appears his bane op zijne beurt de dupe van dien waterweg geworden, omdat de diepste schepen nu wel naar Gent kunnen doorvaren, maar niet in de ondieper haven van Neuzen aanleggen. Om hierin te voorzien, zal eerlang het Bijk ten koste van zes tonnen gouds met eene niet onaanzienlijke bijdrage van wege de Provincie eene nieuwe los- en aanleg plaats van behoorlijke afmetingen te Neuzen aanleggen. Treedt bij dergelijke havenwerken meer de Rijkswaterstaat op den voorgrond, van niet minder belang is in Zeeland de taak van den Provincialen Waterstaat, die in dienst van het

Archief | 1914 | | pagina 168