10-3 Provinciaal bestuur belast is met bet rechtstreeksch toezicht op de polders en hunne verdedigingswerken. In dat opzicht heeft de afgeloopen eeuw heel wat verandering en verbetering gebracht. Een schijnbaar onbeteekenend en toch kenmerkend voorbeeld van het verschil tussclien het verleden en het heden levert de volgende vergelijking op. Toen bij den watersnood in 1825 de wind ten slotte ging liggenhad de toenmalige verslaggever een grooten omhaal van woorden noodig, om dit uit te drukken: „Wat was er nu te wachten? Reeds waren de waterkeeringen hevig geteisterd. Moest er nog een Zundvloed komen; niets minder dan eene algemeetie overstrooming moest daarvan het waarschijnlijk ge volg zijn. Wat wonder dat bij elk die oogen had om te zien en een hart om op te merken de vloed met angstgevoel werd afgewacht? en iedere zich verheffende loeijende winddruk in de ooren klonk als de stem van eenen heraut des Almagtigen, die eene binnen weinige uren aanstaande verdelging aankondigde? Dan ten half elf uren kwam de controleur tot staan, zakte vervolgens spoedig door; als op een wenk des Almachtigen werd het stil." Geheel hetzelfde feit verhaalde de Provinciale Hoofdingenieur in 1895 met deze enkele woorden: „Eene gelukkige omstandig heid daarbij was, dat, toen het water op zijn hoogst was, de windkracht belangrijk minder was geworden." Dit verschil van uitdrukking is zeker ten deele te verklaren uit de gezwollenheid van den vroegeren en de nuchterheid van den lateren tijdmaar niet gehéélmen was vroeger inderdaad meer beangst voor watervloedenomdat men er hulpeloozer tegen over stondde waterbouwkunde stond nog niet op haar tegen woordig standpunt, dat, als het moet, elk willekeurig punt tegen den stroomaanval kan verdedigd worden. Met de waterkeering had men in vroegere eeuwen vrij wel in den blinde rondgetast, omdat men zich niet voldoende rekenschap gaf van de dikwerf grillige stroomveranderingen en van de even 1) J. dk Kanter 1'hz., Beschrijving vau den Watervloed, voorgevallen den 4 Februari 1825.

Archief | 1914 | | pagina 169