XIV nummering onnoodig te hebben geacht, hoewel de prenten en kaarten bij de raadpleging lichtelijk in wanorde worden gebracht. Het is zeer te betreuren, dat de beschrijver, die zooveel heeft gedaandezen betrekkelijk weinig tijdroovenden maatregel heeft vezuimd. Zijn opvolger, de heer F. Nagtglas die, evenals dr. A. A Fokker en mr. J. H. de Stoppelaar, aan den voor bereidenden arbeid van het geheel heeft medegeholpenzie de algemeene inleiding, biz. X heeft het verzuim eenigermate hersteld door later alsnog eene nummering aan te brengen, waar van melding gemaakt is in het Genootschapsverslag over 1874187 9. Doch ook toen zijn de nummers niet in den gedrukten catalogus opgenomen; ze staan alleen in enkele exemplaren van dit werk, waarvan een in de bewaarplaats der verzameling, een ander onder den conservator berust. „Het komt mij voor, dat de heer Nagtglas bij de nummering aldus te werk gegaan is, dat hij eerst in de catalogi getallen heeft gezet, en ze daarna op de afbeeldingen is gaan aanbren gen. Wederom is te betreuren, dat hij dit tijdroovend werk niet een weinig anders heeft ingericht, namelijk in precies omge keerde volgorde, of liever gelijktijdig. In den catalogus n.l., zooals Mr. Lantsheer dien had begonnen te bewerken, zijn onder de beschrijving van een voorwerp noten geplaatst, en in deze noten zijn zeer dikwijls nog andere voorwerpen beschreven. Bij eene afbeelding treft men b.v. handschriften aan, of ook wel andere prenten of kaarten, welke daarmee in verband staan. Hadden deze ieder een nummer in de doorloopende reeks ontvangen, dan ware het ontbreken van een stuk gemakkelijk te constateerennu is de heer Nagtglas genoodzaakt geweest om aan de in een noot vermelde bijlagen hetzelfde nummer te geven als aan het als hoofdvoorwerp beschreven stuk. „Toen latere aanwinsten werden verworven, zijn deze ingevoegd op de plaats, waar zij naar hun aard behoorden, en voorzien van een der oude nummers, echter op een etiquet van andere kleur, i n het ergste geval dat zich intusschen nooit voordoet kan men hetzelfde nummer dus aantreffen op meer dan één etiquet van gele, roode, grijze, bruine, witte en groene kleur. „De hoopdie ik bij de ontvangst van het ééne van nummers

Archief | 1914 | | pagina 16