108 haringkaken er zelfs is uitgevonden? En heeft het Yeere thans met juist 999 zielengebaatdat het wèl aan het water is blijven liggen, en zou het allicht niet stoffelijk gewonnen hebben, wan neer zijn zeegebied door eene ruime landaanwinning vervangen ware? Misschien wel: maar nog eenmaal, wij hebben hier met overmachtige natuurverschijnselen te doen en de vraag, hoe de wereld er uit zou zien onder andere omstandigheden dan de on vermijdelijk bestaandeis even nutteloos als eene beschouwing wat er van Europa zou geworden zijn, wanneer Napoleon de slag van Waterloo niet verloren, maar gewonnen had. Gelukkig in elk geval, dat de Westkust van Zeeland nog dagelijks door den donderenden oceaan bestookt wordtwij danken daaraan behalve den beroemden Westkapelschen dijk, de duinlandschappen van Cadzandvan Haamstede en vooral van Walcheren, en wie deukt hier niet in de eerste plaats aan het schoone Domburg? Domburg is van oudsher eene gezochte uitspanningsplaats ge weest, in 1834 werden er de eerste baden genomen en uit de Middelburgsche Courant van 29 Juli 1835 leert men, dat het toen reeds was als nu: „De inwoners der plaats laten niets onbe proefd om hunne woningen geschikt te maken en gedeeltelijk af te staan tot verblijf van zoodanige personen die aldaar het zeebad wenschen te gebruiken." En verder: „Reeds heeft men eene houten loods of tent op een der duinen opgeslagenwelke vooral ten dienste der badgasten gebezigd wordt en uit welke men een heerlijk zigt in zee en over het eiland Walcheren heeft en het verdient loffelijke vermelding, dat er verscheidene ver beteringen aan de lokalen van den kastelein Stein en de weduwe Bouw ens zijn aangebragt, alwaar men zich van eene goede tafel kan bedienen en de noodige ververschingen bekomen." In deze beschrijving heeft men reeds de geheele verdere ont wikkeling van Domburg in nuce. De houten loods werd in 1837 vervangen door een steenen gebouw, in 1868 werd een badhotel gebouwd, in 1889 verrees een nieuw badpaviljoenverdere hotels volgden en in 1912 vindt men vermeld, dat de plaats bezocht werd door 2500 vreemdelingen en dat ruim 8000 baden gebruikt werden. Is het een teeken des tijds, dat van die baden 635

Archief | 1914 | | pagina 174