114 vele en velerlei: behalve de reeds genoemde gebouwen de St. Bavokerk te Aardenburg, de gebrandschilderde glasramen uit de kerk van Biervliet, de kerk te Brouwershaven, de St. Maria- Magdalenakerk en het stadhuis te Goes, de St. Willebrordskerk en het Schepenhuis te Hulst, de kerk met toren te Kloetinge, het Stadhuis, de Oostkerk, de Kloveniersdoelen (infirmerie), de huizen de Steenrots, St. Pieter, 1) de Gouden Zon en het gebouw der Provinciale Bibliotheek te Middelburg, het kasteel Westhove te Oostkapellehet slot Moermond te Renessehet Stadhuis te Tholen de Groote kerk, de Oampveersche toren en de Schotsche huizen te Veere, de vuurtoren te Westkapelle, de Nobelpoort, het stad huis en de groote toren te Zierikzee, eindelijk bijna op elk dorp eene aardige plattelandskerk met toren. Er hebben in Zeeland met zijn grijs verleden in den loop der tijden veel meer merkwaardige en monumentale gebouwen bestaan doch met name in de vorige eeuw in dat opjzicht wel onzen zwarten tijd zijn er een aantal meedoogenloos afgebroken. Men kan hierom treuren en wraak roepen over zooveel vandalisme waaraan wij toen ter tijd dok zouden hebben medegedaan! men kan evenzeer zich verheugen, dat er nog zooveel gespaard is geblevener is altijd reden om te huilen of te lachende levensbeschouwing van Heeaclitüs tegenover die van Dejiocritus. Dat er ten slotte nog zooveel behouden is en dat de restauratie van talrijke bouwwerken werd ter hand genomen, is, naast het krachtige initiatief van den heer de Stuers, te danken aan den eenigen man, dien Zeeland niet missen kon en toch afstaan moest, den fijngevoeligen, smaakvollen kunstkenner, den heer J. A. Erederiks. Zijn heengaan zelf werd voor Zeeland echter tot een monument, daar hij eene te zijner eere en te zijner beschik king bijeengebrachte geldsom als eene eerste en milde bijdrage schonk aan de onder zijne auspiciën opgerichte Vereeuiging tot instandhouding van oude gebouwen te Middelburg. Zoo ziet dan Zeeland den dageraad van de tweede eeuw van ons herboren volksbestaan met een kalm, maar vastberaden ver- 1) De houten gevel van dit huis is thans geplaatst aan den zijgevel van het gebouw van het Zeeuwsch Genootschap.

Archief | 1914 | | pagina 180