XVII uit de handschriftenverzameling van het Genootschap zijn over gebracht naar de plaatsen, waar zij behooren te berustentwijfelde ik er niet aan, of het bestuur zou geen bezwaar maken tegen de overbrenging van de in de Zelandia Illustrata aanwezige manus cripten eveneens naar de archieven, waaruit ze zijn verwijderd geworden. „Overgaande tot de beschouwing der wijze, waarop de verzameling wordt bewaard, merk ik op, dat volgens de inleiding tot de beschrijving de twaalf versleten portefeuilles in 1863 zijn vervangen door stevige doozen, terwijl uit het Genootschapsverslag over 18741879 blijkt, dat de stukken in kleinere, gemakkelijk te behandelen doozbn zijn gelegd. Hiermee zullen de doozen bedoeld zijn, waarin de verzameling nu nog wordt bewaard. Ze zijn voor verreweg de meeste stukken groot genoeg; alleen voor grootere kaarten minder geschikt. Ook verdwaalt een kleiner stuk wel eens tusschen de bladen van een grooter, dat opgevouwen is; immers liet systeem om de kleine stukken bij elkander op een groot blad te plakken, is op de bijlagen nooit geregeld toegepast en bij de aanwinsten niet gehandhaafd. „De verzameling is zeer rijk aan kaarten. Het kwam mij voor, dat deze niet voldoende bekend zijn bij de personen, die er het meeste nut van zouden kunnen hebben, in rechtszaken b.v., waar kaarten dikwijls vau groot belang zijn. Men zal zich, om inzage van kaarten te krijgen, allicht het eerst wenden tot bepaalde kaarten-coliectieszoekt men in de beschrijving der Zelandia Illu strata, dan moet men tal van bladzijden met noten doorbladeren, ontmoet vele platen en afbeeldingen, die men niet noodig heeft, en ziet het begeerde over liet hoofd. Daar de kaartenverzameling in het rijksarchief eene nieuwe definitieve beschrijving ondergaat, overwoog ik de wenschelijkheid eener overbrenging van de kaarten in de Zelandia Illustrata naar de archiefbewaarplaats. Mijne con clusie is geweest een voorstel om de handschriften, die in de verzameling zijn, te schenken aan de depots, waar ze behooren, de geteekende kaarten in bruikleen te geven aan het rijksarchief, en de gedrukte mede aan het rijksarchief of aan de provinciale bibliotheek. De werkzaamheden, die uit het door U naar aan leiding van mijn voorstel genomen besluit zijn voortgevloeidver- Archief 1914. b

Archief | 1914 | | pagina 19