XIX cretaris des Genootschaps van mijn voorganger, dat de onder zijne leiding verkregen aanwinsten niet het minste deel der ver zameling, althans uit een artistiek oogpunt zijn. Ik geef dit gaarne toe. Intusschen heb ik opgemerkt, dat de heer Fokker uit de werken van Muller en Van Someren eene lijst heeft trach ten op te maken van predikanten, die in Zeeland gestaan heb ben, en van wie portretten zijn gemaakt. Waar die in de Zelandia lllustrata ontbraken, heeft hij ze zien machtig te wor den, en het gemelde verslag bewijst, hoe hij nog in zijn laatste jaar in die richting werkzaam is geweest. Zijn denkbeeld is voor uitbreiding tot andere personen dan predikanten vatbaar. „Buiten de genoemde werken van Muller en Van Someren heeft mijn voorganger nog andere werken geraadpleegd. De bibliothe caris van de provinciale bibliotheek had bezwaar, dat sommige werken zoo lang onder berusting van den heer Fokker waren gebleven, omdat zij dientengevolge voor het publiek onbereikbaar waren. Om aan dit bezwaar te geinoet te komenheb ik uit het mij geschonken crediet als conservator aangeschaft: „F. Muller, Beredeneerde beschrijving van Nederlandsche histo rieplaten, zinneprenten en historische kaarten; „F. Muller, Beschrijvende catalogus van 7000 portretten van Nederlanders en van buitenlanders, tot Nederland in betrekking staande „J. F. van Someren, Beschrijvende catalogus van gegraveerde portretten van Nederlanders. „Overigens heb ik voor de verzameling slechts weinig gekocht eensdeels uit twijfel aangaande de richting, waarin bij de aan vulling moet worden gestreefd, nog meer echter omdat ik van een paar belangrijke aucties te laat in kennis gesteld werd. Ik hoop in dit opzicht meer actief te worden. „Als aanwinsten zijn te noemen: „1. Portret van Marius Fokker, conservator der Zelandia lllu strata. Photographie. „Geschenk van mej. E. S. Fokker. „2. Portret van Izaac llenry Gallandat, geboren 1760 teVlis- singen, overleden 1823 te Hulst, med. doctor, adjunet-maire, later burgemeester van Hulst en lid der Provinciale Staten van

Archief | 1914 | | pagina 21