XXXI Al wordt hier met dankbaarheid erkenddat al het uitgeleende in goede orde werd terugontvangenzoo is er toch aan elke Tentoonstelling een onvermijdelijk risico verbonden, dat door assurantie wel geldelijk, maar niet zakelijk kan gedekt worden. Voor het vervolg besloot het bestuur zich daarom weder aan den ouden beproefden regel te houdenom voor tentoonstellingen geene voorwerpen meer uit te leenen. Op 20 October 1913 vierde Jhr. Mr. Victor de Stuers, de man, aan wien ons vaderland de herleving van den kunstzin in de laatste 40 jaar te danken heeft, zijn 70sten geboortedag. Het bestuur van het Zeeuwsch Genootschap vond daarin aan leiding het volgende schrijven tot den jubilaris te richten. „Middelburg, 19 October 1913. „HoogWelgeboren Heer! „Bij de vele personen en corporaties, welke U ongetwijfeld hun gelukwensch zullen aanbieden ter gelegenheid van Uw 70"lcn jaar dag, wensclit ook het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen zich te scharen. „Directeuren en leden van dit genootschap huldigen in U een medelidwaarop zij grooten roem dragenden onverschrokken baanbreker voor de herleving van den kunstzin onzer natie in een tijd, toen niemand daaraan dacht, toen alles op dat gebied sluimerde en sliep, toen het peil het diepst gedaald, toen Hol land op zijn smalst was. „Met genialen blik, zeldzame werkkracht, groote onbaatzuch tigheid, zonder aanzien des persoons, hebt Gij U nagenoeg eene halve eeuw gewijd aan de vervulling van de grootsche en edele levenstaak, welke Gij U van den aanvang af gesteld hadt: om op kunst- en oudheidkundig gebied het vele voortreffelijke, dat ons van onze Voorvaders was overgebleven, op onze beurt on geschonden te bewaren en weder over te leveren, en om zoo mogelijk wat onherkenbaar verwaarloosd was en reeds reddeloos verloren scheen, voor verderen ondergang te behoeden. Meer nog: om in de volksziel zelve het aangeboren oud-Hollandscli gevoel voor het schoonedat tijdelijk geheel verdoofd wasweder krachtig wakker te schudden en door daad en woord tot nieuwe ontwikkeling en bloei op te voeren.

Archief | 1914 | | pagina 33