2 L)e stormen uit liet zuidwesten, westen en noordwesten konden toen, evenals nu nog, ongehinderd op dien hoek van Wal cheren aanvallen; de vloedstroom uit zee naar de Westerschelde en de ebstroom in omgekeerde richting wrongen zich om dien hoek en trachten hem af te slijpen en weg te schuren. Hoe de toestand in zee daar was, wat de ligging van geulen en banken betreft, is niet bekend, maar zeer waarschijnlijk kwam die toestand reeds vrij wel overeen met den tegenwoordigen, want het Oostgat, het diepe vaarwater, dat langs de kust van Walcheren van uit de Westerschelde naar zee loopt, heeft m. i. reeds in de 15e eeuw bestaan en neiging gehad tegen den wal op te dringen, zooals blijkt uit de verdedigingswerken, die 4 a 500 jaar geleden op het kustvak van Vlissingen tot Westkapelle werden aangelegd. In het rijksarchief in Zeeland bevindt zich een kaart van een gedeelte van oud Zeeland en Vlaanderen, die gezegd wordt den toestand aan te geven in het jaar 1274. Deze kaart komt overeen met een kaartje, voorkomende in de „Nieuwe Cronyk van Zeeland" van Smaller a xge. Daarop staat een eiland Schoone- velde geteekend, dat een groot deel van den mond der Wester schelde vult. Men moet met dergelijke oude kaarten zeer voorzichtig zijn; Wahrheit und Dichtung zijn daar dikwijls met groote vrijmoedigheid door elkaar gemengd. Vrij zeker is, dat de kaart niet omstreeks 1274 is vervaardigd, maar dat haar ontstaan dateert uit de 16e eeuw; er komen althans streken op voor, die eerst lang na de 13e eeuw ontstonden, en het is dus niet onwaarschijnlijk, dat er andere geteekend zijn, die of nooit bestaan hebben of wier ligging en grootte met de eens gewezen werkelijkheid weinig overeenkomt. Hoe het nu staat met het eiland Schooneveldeis niet uitgemaakt. In het aardrijkskundig woordenboek van Van de it A a vond ik onder Schooneveld: „Voormalig eiland in het Noordwesten van Staats-Vlaanderen der provincie Zeeland in den mond van de Hont- of Westerschelde, waar naar men wil een stad en heerlijkheid zoude geweest zijn, die vóór het jaar 1377 door de zee verzwolgen werd en welker naam nog in een bank overgebleven is." Maar al vindt men nu ook op de zeekaarten in den mond

Archief | 1914 | | pagina 58