8 van de Westerschelde de Sehooneveldsbank of de Droogte van Schoonevelddat bewijst niet dat er ooit een eiland Schooneveld bestaan beeft; in oude authentieke stukken komt, naar mij werd meegedeeld, bet eiland Schooneveld niet voor. Toch acht ik bet wel waarschijnlijk, dat er zoo'n eiland geweest is en wel omdat Westkapelle in de 18e eeuw een handelsplaats was met een belang rijke scheepvaart, die alleen bestaanbaar is bij een eenigszins gunstige gelegenheid voor het landen van schepen, hetzij op het strand, hetzij in een haven. De gunstige gelegenheid nu zou voor West kapelle verkregen zijn door de beschutting, die een eiland als Schoonevelde voor de Walchersche kust zou opleveren. Toen dit eiland wegsloeg en afspoelde, moest de scheepvaart van Westkapelle verdwijnen en begon tevens de hevige aanval op het strand en de duinen van de stad Westkapelle en de aan sluitende heerlijkheid van dien naam. Strand en duinin onverdedigden staat, waren tegen dien aanval niet bestand; kunst matig moesten zij weldra versterkt worden en omstreeks het einde der 15e eeuw begonnen de Staten van Walcheren den zwaren strijd tegen de zee, een strijd, die nog voortduurt, die schatten gekost heeft en de ingelanden soms tot wanhoop bracht, maar die toch met zooveel succes volgehouden isdat geen voet „cost- baer lants" zooals men oudtijds zei, verloren is. U een overzicht van dien strijd te geven, waardoor U zich ook een voorstelling zou kunnen maken van den geleidelijken groei van den dijk, zou niet alleen te veel tijd vorderen, maar mij ook zeer moeilijk vallendoordat de daarvoor onmisbare tee- keningen totaal ontbreken. Al is het archief van den Polder Walcheren vrij volledig van af het laatst der 15e eeuw, wat betreft de geschreven stukkenzooals de notulen van de zittingen van de Staten van Walcheren, die het beheer hadden over de binnen- en buitenwerken van de wateringen, waarin het eiland verdeeld was, en de rekeningen van de penningmeesters dier wateringen, welke bescheiden eenige inlichtingen geven omtrent de werkendie werden uitgevoerdhet is toch door gemis van kaarten, zelfs van ruwe schetsen in het oud archief, onmogelijk juist te beschrijven, hoe de dijk er in de 16e en 17e eeuw uitzag, waar verdedigingen waren aangebracht, hoe die waren

Archief | 1914 | | pagina 59