Ill leus toezicht over de drukpers, de vertraging en stremming, die het aanbragt, in de mededeeling van geleerde ontdekkingen en waarnemingen „Wie herinnert zich vooral niet den indruk, die het gevoel der vernedering, de afkeer eener gedwongene gehoorzaamheidde verachting onzer overheerschers op onze harten maakten? „Wie teekend ons die algemeene neerslagtigheidmoed- en lusteloosheid, die allen, na het verlies van hun Vaderland en Volksnaam, onder het gewigt van eigendunkelijke wetten bezielde? „Neen M. H. in den vrede alleen kunnen Wetenschappen bloeijen, onder een zagte Regeering alleen kan zich de Geest- kragt ontwikkelen, en, door hoop en aanmoediging geschraagt, zich verlustigen in de goedkeuring der tijdgenoten en de toekomst rustig te geinoet zien. „Wij zijn, 't is waar, bewaard gebleven voor eene geheele verbastering. t)e practicale Wetenschappen zijn op de Hooge Scholen doorgezet. Enkele stukken van bespiegeling en smaak zijn verschenen. Sommige dichters traden te voorschijn met de voortbrengselen van hun Genie. Maar ware Geleerdheid en oude Letterkennis sluimerden; en zouden allengskens plaats gemaakt hebben voor de nieuwere smaak der Franschen, om door Ver talingen het belang der doode Talen te verdrijven, en door ver dichte Geschiedenissen het onderzoek der oude Historiën te ver vangen. „Wat kon, wat moest er (naar de aanmerking van den schran- deren Hoogleeraar Kemper) het gevolg van zijn, dan een lang zaam verval van alle Vaderlandsche Letterkunde in de Winge westen en eene Verheffing der Natuurkundige en andere in het gemeene leven dadelijk bruikbare Wetenschappen, ten koste van alle wijsgeerige, bespiegelende en Letterkundige kennis, en dus ook ten koste van alle eigentlijke gezegde Geleerdheid? „Wie onzer had zicli immer eenig licht durven beloven uit zulk een nagt van duisternis? Wie redding uit een Magt, zoo sterk en verpletterend? „Dit durfden wijnog een jaar geledenniet doentoen reeds de vrijheidzon onze Hollandsche en Zeeuwsche broederen begon te verlichten. Eu echter zederd ruim 8 (7) maanden zijn wij

Archief | 1914 | | pagina 5