4 samengesteld, wat de hoogte was van de dijkskrnin en den dijksvoet, de breedte van bet strand en dergelijke meer. Eerst uit de 2e helft der 18e eeuw hebben wij de kaart van den Westkappelschen dijk van Massol, die op Bijlage I op verkleinde schaal gereproduceerd is. Maar toch laat ook deze kaart nog vele vragen onbeantwoordomdat zij enkel een platte- grondteekening geeft van den dijken een dwarsprofiel of door snede ontbreekt, waaruit de hoogteligging van de lijnen en punten van den plattegrond zou zijn af te lezen. Evenwel moeten wij dankbaar zijn, dat wij deze kaart bezitten; zij geeft ons toch de ligging van den dijk aan, de plaats en den aard der verdedigingswerken, de breedte van het dijkslichaam en andere bijzonderheden, waardoor wij ons een benaderde voor stelling van den dijk uit het midden der 18e eeuw kunnen maken. Van af het einde der 15e eeuw, toen de eigenlijke dijksver- dediging begon, tot het midden der 18e eeuw moeten wij ons dus behelpen met de aanwijzingen, die de rekeningen en notulen nu en dan gevenen ons tevreden stellen met het beelddat wij ons daarnaar van den dijk op verschillende tijdstippen kunnen vormen, als is het dan ook vrij zeker, dat dit beeld niet in allen deele natuurgetrouw zal zijn. In de eerste helft van de 15e eeuw, dus niet lang na den veronderstelden ondergang van Schoonevelde, had het verlies van duin voor Westkapelle reeds zulke proportiën aangenomen, dat de Westkappelaars zich niet meer veilig achtten achter die duinen en een „cleen dijckskijn" verlangden, zooals Dr. E. WiEitsuM meedeelt in zijn „Bijdrage tot de oudste geschiedenis van den Polder Walcheren" in het Archief van ons Genootschap van 1907. Hij Schreef daarin: Den 14deu .Tuni van dat jaar (1432) togen de abt en de magistraat van Middelburg derwaarts (d. i. naar Westkapelle) om de schade in oogenschouw te nemen „overmits dat die dunen seer verminderden en wechseuerden ende want die goeden luden van Westcapelle begherden te hebben een cleen dijckskijn." Of dat kleine dijkje werkelijk spoedig gemaakt is, wordt niet vermeld, maar zeker is het, dat dat dijkje niet moet beschouwd worden als het eigenlijke begin van den Westkappelschen dijk.

Archief | 1914 | | pagina 60