7 hoogten en van de voorhelling v. re1 het zand in het algemeen achteruitgewerkt; het duin werd overgehaald, zooals men dat noemde, eene bewerking die in latere jaren nog dikwijls moest herhaald worden. Vermoedelijk werden in de eerste jaren van de 16e eeuw ook eenige hoofden op liet strand aangelegd om den achteruitgang daarvan tegen te gaan, want in 1511 vindt men in de rekeningen inkomsten geboekt van verkocht hout, afkomstig van de hoofden te Westkapelle. Van af 1520 ongeveer werden reeds belangrijke bedragen aan eikenhout, steen en rijshout besteed. Het eikenhout werd ver bruikt aan de hoofden op het strand en aan staket- of kistwerk, dat op het rijsbeslag op de meest aangevallen plaatsen van de dijk helling werd aangebracht en gevuld met steen, meest uit Vlaan deren, uit de omstreken van Doornik en Vilvoorde aangevoerd. Het staket- of kistwerk komt eenigszins overeen met het sta ketsel, dat U o. a. te Vlissingen kunt zien in de glooiing voor de Boulevards Bankert en Evertsenhet was echter meer ge sloten en door palen in dwarsrijen, in vakken of kisten verdeeld die met rijshout en steen gedeeltelijk werden gevuld. Het rijsbeslag, dat tot bekleeding van de kleilaag, die op het duinzand was aangebracht, diendebestaat uit verschillende onder- deelen. Onmiddellijk op de klei komt een spreidsel van stroo van enkele centimeters dikte, dat op de onderliggende klei vastge houden wordt door beugels of' krammen van stroo. Die beugels of krammen ontstaan, doordat de werkman, de krammer, een bosje stroo tot een eindje touw van een paar centimeters mid dellijn en -|- 70 c.M. lengte ineendraait, dat op het spreidsel legt en de beide einden en het midden van dat touw vervolgens met een lang smal schopje, de kramspade, door het spreidsel heen in den grond steekt. Met elk bosje stroo worden dus 2 aan elkaar verbonden krammen van stroo gevormd. Deze krammen worden nu in evenwijdige rijen, vrij dicht bij elkander, over de geheele breedte van het spreidsel aangebracht, zoodat een gesloten mat verkregen wordt, die krammat heet en als het ware vastgenaaid is op de kleilaag, waardoor deze tegen afspoelen van het water beschermd is. Op deze krammat wordt een laag droog riet gespreid in de

Archief | 1914 | | pagina 67