10 is, dat is in de omgeving van liet genoemde geleideliclit, niet meer dan 170 M. ligt achter de binnenkruinlijn van de buiten- zeewering van 1550. Er is hier dus in ruim 3t/2 eeuw alleen strand van omstreeks 70 M. en duin met vroon van ongeveer 100 M. breedte verloren gegaan. Het geringe verlies van grond, dat in de laatste 3t/o eeuw recht voor Westkapelle geleden is, geeft mij aanleiding even Uwe aandacht te vestigen op „eene rnededeéüng over den Westkappel- sclien dijk" door den ingenieur J. F. W. Conbad in het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs in 1869, waarin naar mijne meening een misvatting wordt uitgesprokendie ik geloof dat vrij algemeen is. Daar wordt gezegd „De oudste Westkappelschg dijk lag echter ver zeewaarts van den tegenwoordigen dijk en reeds in 1470 moest de kerk van Westkapelle landwaarts worden teruggezet en Beygeksbebg zegt in zijn kronijkdat in liet laatst der 16e eeuw de overblijfselen dezer kerk ver buiten het strand lagen." Mijns inziens is er geen oudste Westkappelsche dijk geweest; de dijk die er nu is, is dezelfde van 4 eeuwen geledenmaar is bij kleine beetjes herhaaldelijk een weinig teruggetrokken, tot hij in zijn tegenwoordigen sland is gekomen. De eigenlijke verdediging van het duin als dijk begint eerst in liet laatst der 15e of het begin van de 16e eeuw. In 1483 is er, zooals ik reeds mee deelde in het Polderarchief nog geen sprake van dijksverdedi- ging te Westkapelle. De kerk, die in 1470 werd verplaatst, lag toen natuurlijk nog achter het duin. De overblijfselen dier kerk kunnen dus niet in zee terecht zijn gekomen, of het duin moet zich eerst over de gezamenlijke breedte van duin en strand landwaarts verplaatst hebben. Dit nu is ondenkbaar, want in de eerste plaats zou die aanzienlijke duinverplaatsing hoofdza kelijk moeten hebben plaats gehad in de ongeveer 30 jaren na 1 170 toen het duin nog niet tot dijk vervormd was, in de tweede plaats zouaannemende een zoodanige verschuivingdie door sterken wind uit zee plaats kan hebbenmaar dan gepaard gaat met grooten afslag aan de zeezijde, het duin in 1470 al heel breed geweest moeten zijn, dat er omstreeks 1500 nog zooveel van overgebleven zou zijn, dat het de moeite loonde er een

Archief | 1914 | | pagina 70