11 krachtige verdediging tegen aan te brengen. En dat die duinrij in 1470 niet anders dan smal kan geweest zijn, wordt bewezen door hetgeen ik U straks voorlas uit de studie van Dr. Wieksum, betrekking hebbende op het jaar 1432. Eeygeitsiieitg heeft zich blijkbaar aan eene overdrijving schuldig gemaakt van dezelfde orde, als men nu nog wel eens uit den volksmond te hooren krijgt, wanneer deze den kruin van den Westkappelschen dijk zegt even hoog te liggen als de wijzerplaat van den „Lange Jan." Ik heb hiervoor gezegd, dat het systeem van standhouden tegen de zee, van het verdedigen der buitenlinie en het niet meer dan voetje voor voetje wijken voor den opdringenden vijand, het systeem was, waaraan het Polderbestuur steeds heeft vastgehouden. Dat dit stelsel samengegroeid was met de Zeeuw sche waterbouwkundigen, blijkt ook uit de meesterlijke verhan deling van den zooeven genoemden ingenieur Comiad, over de Ilondsbossclie zeewering, tot beantwoording van een prijsvraag, door Dijkgraaf en Hoogheemraden van dat waterschap uitge schreven in 1864, die met den eersten prijs bekroond werd. Daarin deelt hij mee, dat in eene 25 Juli 1525 belegde samen komst van het dijksbestuur met Zeeuwsche waterbouwkundigen, naar aanleiding van den slechten toestand der Ilondsbossclie zee wering, die waterbouwkundigen van meening waren, dat werken tot strandverhoogingd. w. z. strandhoofden gemaakt moesten wordenen dat tot het leggen van een slaper eerst mocht worden overgegaan, wanneer geen verhooging van strand verkregen werd. Het bestuur van de Ilondsbossclie is herhaaldelijk van systeem veranderdnu eens werd heil gezocht in eene verdediging aan de buitenzijde, dan weer werden de buitenwerken geheel ver waarloosd en zocht men zijn toevlucht tot het leggen van een binnendijk. Hierdoor is veel grond verloren gegaan. Staking zegt in zijn Bodem van Nederland: „Bezuiden het dorp Petten ligt de beroemde Hondbossche. De waker, de buitendijk, was omstreeks het midden der 17e eeuw nog door een duin van 350 ellen breedte beschermd, dat sedert weggeslagen is, terwijl men met den dijk zelve 506 M. terug is geweken. Van 1660 tot 1839 is hier de laagwaterlijn 670 ellen oostwaarts verplaatst."

Archief | 1914 | | pagina 71