12 Wanneer men liier tegenoverstelt de geringe verplaatsing die de laagwaterlijn te AVestkapelle sedert 1550 ondergaan heeft, dan blijkt wel dat hier met heel wat meer energie en stelsel matigheid de verdediging is gevoerd dan in Noord-Holland. Om U een duidelijke voorstelling te geven van de geleidelijke verschuiving, die de zeewering in den loop der tijden ondergaan heeft, verwijs ik U naar de teekening Bijlage IIIdie het dwars profiel van die zeewering te zien geeft op een punt tegenover het dorp Westkapelle in verschillende phasen. De tegenwoordige toestand is geteekend in blauwe lijnen; een beetje naar zee toe, in zwart, is gegeven het dijksprofiel met zijn lange, zeer flauwe voorhelling van omstreeks het midden der 18eeeuw. Weerverder zeewaarts volgt de toestand van het midden der 17e eeuw in bruin; nog meer naar zee toe in rood de dijk in het midden der 16e eeuw, dus uit den tijd van .Jacob van Deventer, en eindelijk het duinprofiel van omstreeks het midden der 15e eeuw. U moet deze voorstelling met de noodige reserve beschouwen, ten minste een deel daarvan. De profielen uit het midden der 18e eeuw en van den tegenwoordigen tijd zijn wat hun vorm en hun betrekkelijke stand betreft juist. Dat van de 16e eeuw berust, wat den vorm aangaat, eenigszins op enkele aanwijzingen, die daaromtrent in het archief van Walcheren zijn te vinden de ligging is als vrij juist aan te nemen, daar die bepaald is naar de teekening van Jacob van Deventer. Het dwarsprofiel van de 17e eeuw is geïnterpoleerd tusschen dat van de 16e en 1 Se eeuw, waarbij weder rekening gehouden is met aanwijzingen in het archief. liet duinprofiel van het midden der 15e eeuw echter is pure fantasie. Maar ik meen wel te mogen constateerendat de fantasie niet geheel wild en ongebreideld gewerkt heeft, doch integendeel geleid en beperkt is door den indruk, die zich hij mij gevestigd heeft van het verloop der geschiedenis van den dijk. Ik geloof dus, dat inderdaad de plaats en de afmetingen van het duin, zooals ik die hier heb aangegeven, niet belangrijk kunnen verschillen van de lang vervlogen werkelijkheid. Dames en Heeren, ik wil na dezen sprong door bijna 5 eeuwen heen, nu eens blijven stilstaan bij het jaar 1632,

Archief | 1914 | | pagina 72