13 dat een interessant jaar is in de geschiedenis van onzen dijk en dat ook weder het bewijs levert van de behoudzucht der Zeeuwen in vroegere tijdenmaar van een conservatismedat lof verdient. In het begin van 1632 werden door het waterschapsbestuur verschillende deskundigen uitgenoodigd advies te geven naar aan leiding van den treurigen en gevaarlijken toestandwaarin toen de verdedigingswerken te Westkapelle verkeerden. Ik zal U het eerste dezer adviezen van een vijftal Zeeuwsche deskundigen buiten Walcheren geheel voorlezen, omdat het een aardigeu kijk geeft op de opvattingen van de waterbouwkundigen van die dagen, en tevens een beeld van den dijk in de eerste helft der 17e eeuw. liet advies is gedateerd 11 Maart 1632 en onderteekend door Christiaan de Vager, opperdijekgraeff van den lande van Schouwen, David van der Nisse, dijekgraeff van de Breewate- ring, M. Fransen van Scherpenisse, J. Oortsen van Ovesant en I\ Bot van Noord-Beveland. Het luidt als volgt: „Aghtbaere, wyse ende seer voorsienige Heeren. tHeeft UwelEdel Aghtbaerheden gelieft ons respective te besgryven ende versoucken tot de visitatie van den Westkapelschen dijck, om naer genomen inspectie te werden geadviseert, op wat fatsoen en hoe men best met den minste cost den voorsz. miserabelen ende op veel plaatsen geheel verloopen dijck met zin gevolg zal restaureerenom alsoo tlant van Walcheren te stellen buyten peryckel ende gevaer van inundatie. Oversulx dient dese voor ons advijs, dat alhier in consideratie commen twee principale pointen van grooten gewigte en aenmerkinge, eerst of men den miserabelen ende op veel plaetsen verloopen dijck van Westkapelle wederom sal restaureeren ende ter volder aerde brengen, versien met zijn hekeltuynen, steen ende rijs, als voor desen zijn geweest, dan of men deselvigen sal abandonneeren ende te buyten doen procedeerende tot een inlage ende het maecken van een nieuwen dijck. Op het eerste point is ons advijs, dat het groot verloop van den Westkapelschen dijck is veroorsaeckt eensdeels van de groote

Archief | 1914 | | pagina 75