14 warrigheyt van de hekeltuynen, dewelcke seer sober ende mager zijn voorsien van steen ende rijs, ende te hooge uut den dijck zijn stekende, twelck groote swaerte causeert, oversulx dat het groot gewelt van de Xoortzee, die met een storm uut den noorden ende noortwesten daerop valt, werden uutgeruckt en alzoo den dijck ontbloot, die alsdan nootsaeckelijck ontbloot sijnde, moet commen te verloopen met groote putten ende gaten. Ten andere, dat den geheelen dijck te stijl staet ende weynig beloops is hebbende, insonderheyt boven de hekeltuynen, welcke stijlte veroorsaeckt meerder gewelt van water, twelck sijnde wreet ende stuyr element, met soetigheyt inoet worden geleyt. Oversulx als UEd. ende Aghtb. van advyse souden sijn den voorsgreven dijck wederom te restaureeren ende ter volder aerde te brengen, soude deselve nootsaeckelijck dienen overgeset van noorden inne suvtwaerts op, ende gemaeckt van een goedt beloop ten minste druypende tzeewaerts zes voet op iedere voet hoogte ende te lande twee voet, breet op sijn kruyne aghtien voet, ende sullen alle hekeltuynen boven moeten worden gesonckenom tselve beloop bequamelijck te mogen gewinnen, ten minste twee ofte drye staketten ofte hekeltuynen, ende sullen deselve moeten wesen versien met steen ende rijs, om alle verdere ongemakken te prevenieeren ende te steuten. tWelck byaldien nyet wel en soude connen worden gepresteert, souden wy UEd. ende Aghtb. in bedenkinge geven het tweede point, te weten het stuck van de inlage, daerby wy UEd. ende Aghtb. in bedenkinge geven de groote excessive kosten, die sullen moeten werden gedaen in de restauratie van den voorsz. dijck, eensdeels door de vardig- heyt der aerde, de reparatie van de hekeltuynen, rijs, groote menighte ende quantiteyt van steendie seer qualijck ende difficyl is te becommen, alsmede de restauratie van de zeewereken, die op veel plaetsen seer sijn ontstelt ende van voors. dijck afgebroken door het groot gewelt van de zee, die wederom sullen moeten worden aengeheght tot grooten coste van den lande, alsmede het groot excessyv jaerlijx onderhout, twelck by UEA. werd be groot omtrent tseventigh duysent gulden jaerlijks, welck onderhout veel soude verschillen in cas UEA. souden resolveeren tot het leggen van een nieuwen dijck in conformité van de rayeby ons

Archief | 1914 | | pagina 76