32 onder bepaalde omstandigheden bij afkoeling gekrompen en ge spleten is tot vijf- of zeshoekige zuilen. Het bazalt, dat in ons land verwerkt wordt, komt hoofdzakelijk uit de groeve bij Linz aan den Rijn, waar het in nagenoeg rechtopstaande zuilen van groote lengte voorkomt. l)eze zuilen worden losgebroken, op verschillende lengten gekort en gesorteerd. In de glooiing worden de zuilen met de ribben haaks op de te verdedigen helling gezet en zoo dicht mogelijk aan elkander aangesloten. In ons land is bazalt voor zeeweringen in gebruik gekomen na een rapport van den Hoofdingenieur van den Waterstaat 13. H. Goudriaan, uitgebracht aan den Minister van Binnen- landsche Zaken den 6 Juli 1833. In dit rapport zegt de Hoofd ingenieur, „dat de bazalt de voorkeur schijnt te verdienen, als niet onderhevig aan afschilfering en vertering, boven de Dooruiksche steen, voor zooveel dezelve niet dagelijksch door het water be- spoeld wordt." De groote overgang tot bazalt is begonnen in 1882. In dat jaar werd door het Polderbestuur besloten in een tijdvak van 10 jaren 69000 M2. nieuwe bazaltglooiing te maken. Toen dit besluit in 1891 was uitgevoerd, was de oppervlakte met bazalt verdedigd nagenoeg 86000 M2., door uitbreiding van bedoeld besluit en door verschillende werken, vóór 1882 uitgevoerd. Na 1891 werd nog meer uitbreiding gegeven aan het bazalt ter vervanging van de minder sterke Dooruiksche en Vilvoord- sche glooiing, zoodat tegenwoordig de oppervlakte bazaltglooiing -f- 99000 M2. bedraagt. Er is heel wat kapitaal in de steenglooiing vastgelegdmaar toch zijn de onderhoudskosten, rente en afschrijving van het kapitaal meegerekendminder dan zij vroeger waren en stellig zeer belangrijk minder dan zij zouden zijnwanneer thans nog de verdediging met rijsbeslag plaats had. Want de toestand wordt te Westkapelle op den duur ongunstiger, door de wel langzame maar toch aanhoudende verdieping van den zeebodem langs den teen van den dijk. Wordt thans bij storm een stuk glooiing uit het benedenbeloop van den dijk geslagendan is het nagenoeg onmogelijk den ouden toestand te herstellen en het landwaarts terugtrekken van den

Archief | 1914 | | pagina 96