34 men te Westkapelle zich tevreden stellen met een enkele bestorting van steen op den naakten zeebodem, want tijd en gelegenheid om een zinkstuk aan te brengen is er te Westkapelle, tengevolge van de meestal te onrustige zee, bijna nooit. En de steenstukkenvoor die bestorting te gebruikendienen zwaar te zijn, anders slaan zij weg. In de 16e, 17e en 18e eeuw werden gewoonlijk kleinere steenstukken gestort, tegen woordig gaat men tot stukken, die 1500 a 2000 Kg. wegen. En ook deze. steen blijft bij storm niet rustig liggen. Bij den korten maar hevigen storm van 30 September 1911, werden niet minder dan 130 steenen van l1/.2 a 2 ton van de bestorting door de golven opgenomen en tientallen meters weggesmeten, tusschen de staketten op de steenglooiing en zelfs werd een van de steenen van 5x/2 duizend kilogram, 2.30 M. lang, 1.30 M. breed en 0.70 M. dik, die de laatste jaren met veel moeite en zorg als onderste laag aan den voet der glooiing worden geplaatst, door de golven opgenomen en ruim 10 M. van zijn ligplaats, zoo netjes over de koppen der staketpal en heen, die ongeveer 1 M. boven het vlak der steenglooiing uitsteken, in een vak van het staket gezet., dat hij aan de palen en gordingen geen andere be schadiging had toegebracht, dan een paar onbeduidende schram metjes. Velen Uwer zullen zeker ook het, bij dien storm tegen den dijk uit elkaar geslagen ijzeren schip, de City of Benares, gezien hebben en zich hebben verbaasd over de ontzettende kracht van de woeste zee, toen zij op de 2 c.M. dikke ijzeren platen neer keken, die, niettegenstaande de zware ijzeren versterkingen, van een gescheurd waren, verbogen en verwrongen als karton. Bij de verandering van rijsbeslag tot steen glooiing, zijn de oude staketwerken behouden gebleven, zij het dan ook met eenigszins gewijzigde constructie. Zelfs zijn die werken veel ruimer toegepast dan in de laatste anderhalve eeuw van de verdediging met rijsbeslag. De eigenlijke beteekenis der staketwerkenhieronder nu ook de open paalrijen rekenende, die op de minder aangevallen ge deelten van den dijk staanligt daarindat zijhoog boven het vlak der glooiing uitstekende, de uit zee oploopende golf op de

Archief | 1914 | | pagina 98