53 heid worden uitgemaakt, daar de acta vóór 1602 geheel ontbreken. Dr. van Boetzelaek zal echter wel gelijk hebben met zijn ver onderstelling, dat voor dien tijd niets is geschied, omdat hetgeen onder L September 1603 vermeld wordt geheel den indruk van iets nieuws geeft Reeds uit het aangehaalde blijkt, gelijk wij in de geschiedenis telkens bevestigd zullen ziendat de aansporing tot het werk uitging van de bewindhebbers der O. I. Compagnie. Ongetwijfeld strekt het tot beschaming der Kerk, dat een handelmaatschappij haar op haar roeping wijzen moest, ja ook haar het werk schier geheel uit de handen kou nemen; want dat de prediking van het Evangelie taak der Kerk is, aan welke het Woord Gods is toebetrouwd, zal zeker niemand in onze dagen meer ontkennen. Toch treft der Classis Walcheren alleen geen verwijt. Allerwege ontbrak het besef der Zendingsroeping. De Protestantsche Kerken hadden na de Reformatie de handen zoo vol met eigen inrichting en organisatie, dat aan Zending niet gedacht werd. Ook ver- eischte de strijd tegen Rome inspanning van alle krachten. Zelfs waren velen van gevoelen, dat het Zendingsbevel van Jezus: „predikt het Evangelie aan alle creaturen" 2) reeds was volbracht in de dagen der apostelen, en hun dus niets meer te zeggen had. Eindelijk mag niet uit het oog worden verloren, dat door haar octrooi de Compagnie in Indië oppermachtig was. Alleen met volledige toestemming van de heeren Bewindhebbers kon eenige arbeid, van welken aard ook, in Indië worden verricht. Echter ontsloeg dit laatste feit de Kerk niet van haar roeping, tenminste het initiatief te hebben genomen, en het werk der Evangelie prediking bij de Compagnie ter sprake te hebben gebracht. Dat de Classis Walcheren nu in dezen geen uitzondering maakte behoeft geenszins te verwonderen. Het rechte en volledige inzicht in het Zendingswerk is eerst vrucht van de 20",e eeuw. Tot eere van onze vaderen mag worden getuigd, dat, toen van de zijde der O. I. Compagnie de vraag om hulp tot hen kwam, zij dadelijk bereidwillig zijn geweest en zich buitengewoon actief 1) A. v. bl. 50 noot 1. 2) Marcus 16 15.

Archief | 1915 | | pagina 101