61 zijnen zegen over den dienst des H. Evangeliums aldaar tot ver lichting en bekeering der ongeloovigen te strekken." De heeren Staten van Zeeland hebben dit besluit bekrachtigd, want, zoo melden ons de synodale acta: „er werd generaelijk verstaan, dat dit vertoog is van notabel inzichten daarom vanwege deze provincie in de vergadering van de H. M. heeren Staten- Generaal 't zeiven zal worden geproponeerddat de inhouden van dien moge te gewenschte effecte worden gebracht, daartoe men ook de Bewindhebbers van de O. I. Compagnie, daar het noodig is, zal vermanen" Dit optreden der Classis Walcheren en der provinciale Synoden van Zeeland heeft de gewenschte uitwerking gehad. Wel niet dadelijk, maar toch betrekkelijk spoedig, n.l. in 1623, werd door de heeren Zeventienen opgericht het bekende Seminarium van Waleaus. In deze eerste periode werden slechts drie predikanten uit gezonden n.l. behalve de beide genoemden v. d. Beoecke en Heyningius, ook Pieteb, Wijnands, die in 1613 vertrok; ook gingen eeltige ziekentroosters en lezers scheep naar Oost-Iadië. West-Indië, de Kaap, Brazilië enz. waren nog niet tot terrein van werkzaamheid gekozen. Een keerpunt in den arbeid der Classis WTalcheren maakte de datum 2 November 1620, toen werd opgericht de Commissie voor de Indische zaken, welke van nu af de leiding in den Zendings- arbeid kreeg en behield. De aanleiding tot het ontstaan dezer Commissie was de volgende. Op 14 October 1620 was een deputatie benoemd „over de schriften uyt d'Oost-Indiën ende den brief van Dordrecht, om specialijc die te lesen, daerop te letten ende te adviseeren." Uit het uitgebracht advies op 2 November blijkt, dat het weer betrof de voorziening in het gebrek aan predikanten; de commissie adviseerde „dat de sieckentroosters en lezers, insonderheyt die in de Qost-Indiën, bij noodt souden mogen den II. Doop bedienen alsoo ooc selfs des Heeren Woort int bedienen der uytterlijcke cermoniën in tijde van noodt schijnt aan kerkelicke personen te Reitsma eu van Veen, Acta V bl. 161.

Archief | 1915 | | pagina 109