42 altoos, van nieuwe verliezen in de toekomst. Daardoor geraakte nu meteen ook de Tienhonderd in nood. In 1537 klagen de ingelanden „hoe dat (hun) polder, die hier voortijds in goede verzekerdhede lagmits den afnemen en verminderen hij toedoene van der zee van den Oudenlande van Cadzandaan de oostzijde van den welken den poldre ligt, in grooten dangiere is van de zee bij 't strange en hoedat de diepte van de zee vaste daaraan komt." Om het gevaar af te wendenzeggen zijwaren zij genoodzaakt geweest „in 't jaar 27 laatstleden een nieuwen dijk bij forme van inlage daar voren te leggen." Sedert is het Oude land in 1531 „bij tempeeste van der zee" ingevloeid, „en tzelve weder bedijkende wierd daaraf uitgeslagen -) boven de 500 gemeten lands metten dijken daarvoren liggende," zoodat de Tienhonderd „wel 250 roeden verre" zeewaarts buiten het Oude land kwam te liggen „als een hoofd in zee." Zij hebben ver volgens „den dijk tusschen den voornoemden (Tienhonderd) polder en 't voornoemde uitgeslagen land, dat den dijk van den Oude- lande was," met overgroote kosten moeten „verdijken, verhoogen en onderhouden" doch hiermede is de Tienhonderd nog al niet voor gevaar beveiligdwant de „diepte en de grondbreksen 3) van der zee, liggende neffens den dijk van den voornoemden poldre," dwongen hen „van nieuws een partie van lande van den voornoemden (Tienhonderd) polder uit te slane en der zee toe te geven en een nieuwen dijk van forme van inlage te leggen" 4). Nemen wij, dit alles in gedachten houdend, de kaart voor ons, op welke Poürbus in 1562 het toenmalig uiterlijk van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen heeft afgebeeld, dan zien wij daar werkelijk niet alleen den Tienhonderd veel verder in de Wielingen vooruitsteken dan het Oudeland, maar tevens langs de Cadzandsche kust over haar gansche uitgestrektheid niet minder dan drie gevloeide inlagen aangeduidtwee vóór den Tienhonderd 1) strand. 2) buiten dijks gelaten, aan de zee geabandonneerd. 3) dijkvallen. 4) Octrooi van Kakel V tot oprichting van de Watering van Cadzand van 18 Juni 1537, bij Gtlliodts Cout. des petites villes etc. du quartier de Bruges II p. 13 ss.

Archief | 1915 | | pagina 90